Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

4. prosince 2019 v 19,15 hodin           DOKUMENT A VÝSTAVA V KINĚ
ERMITÁŽ – SÍLA UMĚNÍ

 

Velkolepý příběh jednoho z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších muzeí na světě uprostřed magického Petrohradu. Herec Toni Servillo provází velkolepým dokumentárním filmem a vypráví tak velký příběh, který se postupně za 250 let odehrál na chodbách tohoto slavného muzea i v ulicích magického Petrohradu. Film přibližuje historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, která film zobrazuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně. České titulky.


Předprodej vstupenek od 18.11.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

13. prosince 2019 v 15 hodin              OPERA V KINĚ
Wolfgang Amadeus Mozart:
KOUZELNÁ FLÉTNA

Záznam přenosu z Metropolitní opery v New Yorku

Vánoční bonus s krásnou, pohádkově laděnou operou v adventním a vánočním čase… Emeritní hudební ředitel Metropolitní opery James Levine diriguje Mozartovu mistrovskou Kouzelnou flétnu, kterou v Met inscenovala režisérka Julie Taymor, držitelka ocenění Tony Award. V roli Paminy debutovala v Metropolitní opeře Golda Schultz, jako Královna noci se představí Kathryn Lewek, pohádkového prince Tamina zpívá Charles Castronovo, ptáčníka Papagena Markus Werba, Chrámového mluvčího ztvární Christian Van Horn a René Pape opět vystoupí v roli Sarastra. Zkrácená verze Kouzelné flétny zpívaná v anglickém jazyce a určená v předvánočním čase hlavně rodičům s dětmi byla v roce 2006 vůbec prvním HD přenosem, který byl vysílán do kin po celém světě. Ve své původní nezkrácené podobě a na německé libreto se Kouzelná flétna vysílala v rámci Live in HD vůbec poprvé. Nastudováno v německém originále, uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

14. prosince 2019 v 16,45 hodin         BALET V KINĚ
COPPÉLIE

Satelitní přenos baletního představení z Královského baletu v Londýně

Okouzlující balet, který se vrací do repertoáru Královského baletu jako potěšení v adventním čase.
Hudba: Léo Delibes, choreografie: Ninette de Valois podle Lva Ivanova a Enrica Cecchettiho.
Klasický balet se vrací do repertoáru Královského baletu s okouzlující a vtipnou Coppélií v choreografii Ninette de Valois – s příběhem lásky, rošťáren a mechanických loutek. Překrásná Delibesova partitura je podkladem komplikované choreografie, v níž záleží na technické preciznosti a souhře celého souboru. Spolupráce jevištního výtvarníka Osberta Lancastera tvoří z pestrého příběhu vánoční pochoutku pro celou rodinu.


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

22. prosince 2019 v 15,45 hodin         BALET V KINĚ
LOUSKÁČEK

Záznam baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij, choreografie: Peter Wright podle Lva Ivanova
Třpytivý vánoční dárek pro celou rodinu a klasické dílo, které má zvláštní místo v srdcích milovníků baletu na celém světě… Louskáček platí už dlouho za jeden z nejkrásnějších způsobů, jak objevit kouzlo baletu. Čajkovského neobyčejně populární hudba je jako stvořená pro štědrovečerní dobrodružství Klárky a její hračky – Louskáčka. Jejich cesta do země sladkostí přináší několik velmi známých baletních zážitků, jako je tanec Cukrové víly nebo Květinový valčík. Choreografie Petra Wrighta pro Královský balet zachovává ducha ruské baletní klasiky s dobovými detaily, tančícími sněhovými vločkami a množstvím sólových rolí a ansámblů v provedení dokonalé špičkové techniky.


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

25. prosince 2019 v 15 hodin              KONCERT V KINĚ
TŘI TENOŘI – VÁNOČNÍ KONCERT

Záznam koncertu z vídeňského Koncerthaus

Zdigitalizovaný a remasterovaný záznam vystoupení světových pěveckých špiček - Luciano Pavarottiho, José Carrerase a Plácido Dominga z vídeňského Koncerthaus z roku 1999. Dvacet tradičních sakrálních i sekulárních vánočních písní, opulentní koncertní síň a vídeňský orchestr s dirigentem Stevenem Mercuriem,
doplněný o Vídeňský dětský sbor - to jsou záruky překrásného zážitku ve vánočním čase….


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

31. prosince 2019 v 17 hodin             KONCERT V KINĚ
SILVESTROVSKÝ GALAKONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE 2019

Satelitní přímý přenos koncertu z Berlína

Opět po roce (a již po deváté) Vás zveme na Silvestrovský galakoncert, do koncertního sálu Berlínských filharmoniků, kteří se svým šéfdirigentem Kirillem Petrenkem opět letos přivítají nový rok... Letošním speciálním hostem koncertu je hvězdná sopranistka Diana Damrau. Nový šéfdirigent Berlínských filharmoniků Kirill Petrenko bude v letošní sezóně poprvé dirigovat tradiční Silvestrovské gala svého orchestru. Program koncertu je záměrně sestaven čistě z amerických skladatelů, kterým se čerstvý hudební šéf v Berlíně dosud nevěnoval. Jejich kompozice jsou však ideálním hudebním materiálem, aby Petrenko předvedl další ze svých dirigentských kvalit a ještě více poodhalil své oblíbené hudební chutě, vůně a barvy. Těšit se můžeme na mimořádně populární Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina i na ikonickou symfonickou báseň George Gershwina Američan v Paříži. Vrcholem večera pak bezesporu bude výběr muzikálových písní Stephena Sondheima, Kurta Weilla či Richarda Rogerse v podání hvězdné divy, německé sopranistky Diany Damrau.


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

11. ledna 2020 v 18,45 hodin              OPERA V KINĚ
Alban Berg:
VOJCEK

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr Metropolitní opery v nové inscenaci režiséra Williama Kentridge, jíž je Vojcek od Albana Berga. Vojcek je vrcholné dílo operního expresionismu a patří k pilířům operní literatury 20. století. Berg na něm začal pracovat během první světové války a dokončil jej v roce 1922. Dílo je temnou sondou do nitra vojáka umořeného každodenním společenským zlem. V podání Williama Kentridge se odehrává v bludišti rozpadlých schodišť a ramp, rozbitého nábytku a nejrůznějších trosek. Kentridge oživuje své vlastní kresby uhlem, které spolu s jinými skicami, mapami a útržky z filmů promítá na jeviště, čímž vytváří děsivý svět plný leteckých havárií, světlometů, plynových masek a bitevních polí. V roli Vojcka bude debutovat Peter Mattei, Marii, matku jeho dítěte, ztvární Elza van den Heever. Vojckovy tyrany budou zpívat Christopher Ventris v roli Tambormajora, Gerhard Siegel jako Kapitán a Christian Van Horn v roli Doktora. V metropolitním debutu se představí Andrew Staples jako Andres. V minulých sezónách Metropolitní opera uvedla Kentridgovy inscenace Bergovy Lulu a Šostakovičova Nosu. Jeho inscenace Vojcka měla světovou premiéru na Salcburském festivalu, kde se setkala s nadšeným přijetím. Vznikla v koprodukci Metropolitní opery, Canadian Opera Company, Opera Australia a Salzburského festivalu.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír