Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

27. března 2018 v 19 hodin                      HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
ERIC CLAPTON

Hudební dokument

Oslavte narozeniny Erica Claptona spolu s diváky v kině! (narodil se 30.3.)
„CLAPTON JE BŮH“. Grafity s těmito slovy zaplavily celý Londýn a Eric Clapton se stal díky své unikátní hře na kytaru národním hrdinou. Dodnes je bezesporu jednou z největších ikon hudebního světa. Film Eric Clapton přináší divákům nevšední intimní pohled na umělcův osobní život, kariéru, vzestupy a pády. Celý dokument je naprosto věrohodný mimo jiné i tím, že je doplněn o vyprávění samotného kytaristy a jeho blízkých sestavené z historických a nově zaznamenaných rozhovorů. Divákům se naskytne možnost nahlédnout do Ericova osobního archivu, ve kterém jsou videozáznamy z jeho nejlepších představení a ze zákulisí, domácí videa, soukromé fotografie, ručně psané dopisy a osobní zápisy z Ericova deníků. Claptonův talent je zde znázorněn ryze, bez pozlátka. Za jeho úspěchy totiž stojí zejména ambice, tvrdá práce a životní tragédie. České titulky.
Předprodej vstupenek od 1.3.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

31. března 2018 v 18,45 hodin                 OPERA V KINĚ
Wolfgang Amadeus Mozart: TAKOVÉ JSOU VŠECHNY

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Phelim McDermott se do Met vrací s novou inscenací Mozartovy komedie Così fan tutte, kterou bude řídit David Robertson. Děj přenesl na americký Coney Island do 50. let 20. století. V hvězdném obsazení se představí Amanda Majeski jako věrná Fiordiligi, která svému svůdci nakonec podlehne, Serena Malfi jako její sestra Dorabella a držitelka ocenění Tony Award Kelli O’Hara v roli jejich vynalézavé služky Despiny. Ben Bliss s Adamem Plachetkou zpívají Ferranda a Guglielma, snoubence obou sester, a Christopher Maltman ztvární roli cynického Dona Alfonsa. Inscenace Così fan tutte vznikla v koprodukci s Anglickou národní operou. Nastudováno v italském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.
Předprodej vstupenek od 1.9.2017 v pokladně kina Vesmír

 


 

8. dubna 2018 v 16,45 hodin                    BALET V KINĚ
GISELLE

Záznam baletního představení z Velkého divadla (Bolšoj Těatru) v Moskvě

Hudba: Adolph Charles Adam, choreografie Jurij Grigorovič
Balet Giselle je esencí romantismu o prosté dívce Giselle, která se po smrti promění ve vílu, podle libreta francouzského básníka Theophila Gautier. Příběh se volně zakládá na motivu lidové legendy o vílách – mladých dívkách, které zemřou ještě před svatbou, proměňují se ve víly a oblečeny ve svatební šaty a girlandy květin tančí za svitu měsíce. Giselle fascinuje protikladem prvního jednání ve světě lidí a druhého bílého jednání v nadpozemském světě víl. Kouzlem baletu je choreografie říše víl, vytvoření dokonalé iluze nadpozemských bytostí. Giselle působí dojmem nehmotné bytosti, stínu vznášejícího se nad zemí. Zobrazení takového romantického ideálu bylo důvodem, proč tanečnice začaly používat střevíce se zpevněnou špičkou, aby při tanci na špičkách mohly vytvořit dojem nehmotnosti.
Předprodej vstupenek od 1.9.2017 v pokladně kina Vesmír

 


 

13. dubna 2018 v 19,30 hodin                 KONCERT V KINĚ
KONCERT BERLÍNSKÝCH FILHARMONIKŮ

Satelitní přímý přenos koncertu z Berlína

Druhý koncert letošní sezóny Berlínských filharmoniků. Hraje Berlínská filharmonie, dirigent Kirill Petrenko (nový, nastupující šéfdirigent Berlínské filharmonie od příští sezóny 2018/19).
Program koncertu:
Anatolij Ljadow: Kouzelné jezero, op. 62
Sergej Prokofjev: Koncert pro klavír a orchestr číslo 3 C dur, op. 26 - Yuja Wang, klavír
Franz Schmidt: Symfonie č. 4 C dur
 
Předprodej vstupenek od 1.3.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

14. dubna 2018 v 18,15 hodin                 OPERA V KINĚ
Giuseppe Verdi: LUISA MILLEROVÁ

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Emeritní hudební ředitel Metropolitní opery James Levine bude řídit Orchestr Metropolitní opery při obnoveném uvedení opery Luisa Millerová, která byla na repertoáru Met naposledy v roce 2006. Ve Verdiho tragédii o dívce, která se rozhodne obětovat své štěstí, aby zachránila otcův život, ztvární roli mladé vesničanky Luisy Sonja Jončeva, jejím Rodolfem bude Piotr Beczala a jako Luisin otec vystoupí Plácido Domingo. Hvězdný ansámbl doplňují Olesja Petrova v roli Federiky a bezcharakterní lotry, kteří chtějí překazit Luisino a Rudolfovo štěstí, zpívají Alexander Vinogradov, který v Met rolí Waltera debutuje, a Dmitrij Beloselskij jako Wurm. Nastudováno v italském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.
Předprodej vstupenek od 1.9.2017 v pokladně kina Vesmír

 


 

24. dubna 2018 v 19,15 hodin                 HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
SCREAM FOR ME SARAJEVO

 

Úžasný příběh o neuvěřitelném rockovém koncertu, který odehrál frontman kapely Iron Maiden Bruce Dickinson v roce 1994 uprostřed obléhání Sarajeva. Uvedení filmu po celém světě v dubnu 2018 je podpořeno celosvětovou reklamní kampaní na oficiálním webu a sociálních sítích kapely Iron Maiden. Záběry z unikátního vystoupení, setkání s těmi, kteří se na koncert dostali a díky kterým se uskutečnil, odhodláni žít si svůj život bez ohledu na zvěrstvo které se dělo kolem nich. Rozhovory s kapelou, se štábem i s ochrankou nás vracejí do kruté a nebezpečné reality. Film o mimořádných lidech prožívajících hrůzy války a o muzikantech, kteří riskovali své životy, aby pro ně zahráli. Film je uváděn spolu s exkluzivním rozhovorem Bruce Dickinsona s diváky, natočeném na londýnské premiéře pouhých pár dnů před tuzemským uvedením. České titulky.
Předprodej vstupenek od 1.4.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

28. dubna 2018 v 18,45 hodin                 OPERA V KINĚ
Jules Massenet: POPELKA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Massenetova okouzlující opera Cendrillon, která vychází z klasické pohádky o Popelce, bude v Met uvedena premiérově pod taktovkou Bertranda de Billyho a v režii Laurenta Pellyho, který má v Met na kontě i úspěšné inscenace Dívka pluku a Massenetovu Manon. Hlavní hrdinku ztvární Joyce DiDonato, a rozšíří tak svůj metropolitní repertoár o roli, kterou s velkým ohlasem ztvárnila již v Gran Teatre del Liceu, Santa Fe Opera a Královské opeře Covent Garden. Spolu s ní se na jevišti Met objeví Alice Coote v roli Prince, Stephanie Blythe jako její nenávistná macecha Madame de la Haltière, Kathleen Kim jako dobrá Kmotřička víla a Laurent Naouri jako Pandolfe. Inscenace vznikla v koprodukci s Královskou operou Covent Garden v Londýně, barcelonským Gran Teatre del Liceu, bruselským Théâtre Royal de La Monnaie a Opéra de Lille. Poprvé byla uvedena v Santa Fe Opera. Nastudováno ve francouzském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.
Předprodej vstupenek od 1.9.2017 v pokladně kina Vesmír

 


 

10. června 2018 v 16,45 hodin                BALET V KINĚ
COPPÉLIA

Satelitní přímý přenos z Velkého divadla (Bolšoj Těatru) v Moskvě

Hudba Léo Delibes, choreografie: Sergej Vikarev
Komický balet o krásné oživlé mechanické panence, která ohrožuje štěstí dvou milenců, na motivy literární předlohy E. T. A. Hoffmanna. Jeden z nejoblíbenějších titulů klasického repertoáru.
Předprodej vstupenek od 1.9.2017 v pokladně kina Vesmír

 


 

20. června 2018 v 19,30 hodin                KONCERT V KINĚ
ROZLOUČENÍ SE SIREM SIMONEM RATTLEM V BERLÍNSKÉ FILHARMONII

Satelitní přímý přenos koncertu z Berlína

Třetí, závěrečný koncert letošní sezóny Berlínských filharmoniků. Hraje Berlínská filharmonie, dirigent Sir Simon Rattle. Po sedmnácti letech, kdy Sir Simon Rattle působil jako šéfdirigent Berlínských filharmoniků, končí na tomto postu a nadále bude působit v rodné Anglii. Na tomto rozlučkovém koncertu zazní  monumentální symfonie Gustava Mahlera, kterou skladatel napsal v letech 1903–1904.
Program koncertu:
Gustav Mahler Symfonie č. 6 a moll - „Tragická"
 
Předprodej vstupenek od 1.5.2018 v pokladně kina Vesmír