Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za deset let jsme našim divákům nabídli více jak 550 programů, z toho téměř 250 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

20. května 2023 v 18,45 hodin        OPERA V KINĚ
Wolfgang Amadeus Mozart:
DON GIOVANNI

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Úspěšný divadelní režisér a několikanásobný držitel ceny Tony Ivo van Hove v Metropolitní opeře debutuje novým a uhrančivým pojetím Mozartovy tragikomedie. Příběh o zradě a prokletí zasadil do nadčasového prostoru, který dává nahlédnout do temných zákoutí příběhu i jeho postav. Za dirigentským pultem v Metropolitní opeře čeká debut Nathalie Stutzmann, jíž bude k dispozici hvězdná plejáda pěvců a pěvkyň v čele s šarmantním Donem Giovannim v podání barytonisty Petera Matteiho, jehož bude doprovázet Leporello basbarytonisty Adama Plachetky. Sopranistky Federica Lombardi, Ana María Martínez a Ying Fang budou terčem Giovanniho milostných vášní v rolích Donny Anny, Donny Elvíry a Zerliny. Sólisty doplní tenorista Ben Bliss jako Don Ottavio.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

25. května 2023 ve 20,45 hodin    KONCERT V KINĚ
ROGER WATERS – THIS IS NOT A DRILL – LIVE FROM PRAGUE

Satelitní přímý přenos koncertu z o2 Arény v Praze

V přímém přenosu z pražské O2 arény míří do kin po celém světě Roger Waters, tvůrce největších hitů legendárních Pink Floyd. Waters v Praze vystoupí v rámci své první rozlučkové tour s názvem „This Is Not A Drill“, která představuje obžalobu korporátní dystopie. Obsahuje 20 klasických hitů Waterse a Pink Floyd, kde nechybí „Us & Them“, „Comfortably Numb“, „Wish You Were Here“ nebo „Is This The Life We Really Want?“. Waters také představí novou píseň „The Bar“. Přináší tak nezapomenutelnou audiovizuální show, kterou vyzývá k milování, ochraně a sdílení našeho drahocenného domova na naší planetě.


Předprodej vstupenek od 26.4.2023

 


 

30. května 2023 v 19,15 hodin      VÝSTAVA V KINĚ
MARY CASSATT – MALBA MODERNÍ ŽENY

 

Dokument z cyklu Exhibition on Screen.
Mary Cassatt se proslavila malbou běžných životů žen kolem sebe. Její radikální obrazy je ukazovaly jako intelektuální a zvídavé, což představovalo zásadní posun v tom, jak byly ženy v umění vnímány.
Vytvořila desítky obrazů a grafik matek a dětí, sama se ale nikdy nevdala, ani neměla děti. Byla vzdělanou umělkyní, která se rozhodla připojit ke skupině pařížských radikálů – impresionistů. Skrze její tvorbu a rozhovory s předními kurátory a umělci vypráví film příběh někdy přehlížené americké impresionistky, jejíž malby moderních žen ale stály v centru zásadních kulturních a společenských změn. České titulky.
Exhibition on Screen je průkopníkem a největším producentem v oblasti filmů o výtvarném umění. Již 10 sezón přináší do kin prohlídky světových výstav i biografie velikánů umění.

Předprodej vstupenek od 1.5.2023

 


 

3. června 2023 v 18,45 hodin        OPERA V KINĚ
Wolfgang Amadeus Mozart:
KOUZELNÁ FLÉTNA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Režisér Simon McBurney do svého režijního debutu v Met zapojil oslnivé projekce, zvukové efekty a akrobatické výstupy, aby dramatu a napětí Mozartova podobenství nezůstal nic dlužen. To vše korunují výkony skvělého ansámblu pěvců a pěvkyň se sopranistkou Erin Morley v roli Paminy, tenoristou Lawrencem Brownlee jako jejím Taminem, barytonistou Thomasem Oliemansem, který rolí ptáčníka Papagena v Metropolitní opeře debutuje, sopranistkou Kathryn Lewek jako Královnou noci a basistou Stephenem Millingem v roli nejvyššího kněze Sarastra. Nová inscenace Kouzelné flétny je již druhou Mozartovou operou, kterou v Met tuto sezónu nastudovala dirigentka Nathalie Stutzmann.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

16. června 2023 v 19,30 hodin        KONCERT V KINĚ
KONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE

Satelitní přímý přenos koncertu z Berlína

Dirigent: Zubin Mehta, sólo na klavír Yefim Bronfman.
Další z pravidelných letních koncertů berlínských filharmoniků do kin po celé Evropě…
Program koncertu:
Robert Schumann: Předehra k romantické opeře Genoveva
Béla Bartók: Koncert pro klavír a orchestr č. 2
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll


Předprodej vstupenek od 1.6.2023

 


 

25. června 2023 v 15,45 hodin       BALET V KINĚ
ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA

Záznam baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij, choreografie: Marius Petipa, dodatečná choreografie: Frederick Ashton, Anthony Dowell a Christopher Wheeldon.
Pohádková Šípková Růženka má v srdci a historii Královského baletu speciální místo. Jednalo se o první představení, které se v Royal Opera House uskutečnilo po jeho znovuotevření po 2. světové válce v roce 1946. V roce 2006 byla tato původní inscenace obnovena a znovu těší své diváky. Nechte se unést úchvatnou Čajkovského hudbou a přepychovou pohádkovou scénou Olivera Messela, s tímto skutečným klenotem baletního repertoáru.

Předprodej vstupenek od 1.6.2023

 


 

27. června 2023 v 19 hodin          DIVADLO V KINĚ
KORESPONDENCE V+W

Přímý přenos z Divadla Na zábradlí v Praze

„Život herecký je strašný - někdy vůbec ne.“ Legendární inscenace Divadla Na zábradlí se loučí přímým přenosem derniéry do kin přímo z kultovního divadla.
Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vzájemné listy legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek. Tyto dopisy, které například u Jiřího Voskovce představují vrchol jeho poválečné literární tvorby, jsou neocenitelným dokladem duchovního světa V+W. „Forma zkratky, krátká spojení, divadelní narážky, privátní kódy, k tomu brilantní stylizace a neuvěřitelná oslovení i podpisy“ – tak velice výstižně charakterizuje tuto korespondenci kritika. Režie Jan Mikulášek. Hrají Jiří Voskovec - Václav Vašák, Jan Werich - Jiří Vyorálek, Zdenička - Anežka Kubátová.


Předprodej vstupenek od 1.6.2023