Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

1. února 2020 v 18,45 hodin            OPERA V KINĚ
George Gershwin, DuBose a Dorothy Heywardovi, Ira Gershwin:
THE GERSHWINS' PORGY A BESS

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Porgy a Bess od tvůrčího týmu The Gershwins se do Met vrací poprvé od roku 1990 v nové inscenaci režiséra Jamese Robinsona, který s ní v Met debutuje. Americká „lidová“ opera, jak ji tvůrci nazvali v roce 1935, vypráví o mrzákovi Porgym, v podání Erica Owense, zamilovaném do Bess, kterou ztvární Angel Blue. David Robertson bude řídit hvězdný ansámbl, který tvoří Donovan Singletary v roli rybáře Jakea, Golda Schultz jako jeho manželka Clara, Latonia Moore v roli nešťastné vdovy Sereny, Frederick Ballentine, který zpívá drogového dealera Sportin’ Life, Alfred Walker v roli násilnického Crowna a v neposlední řadě legendární mezzosopranistka Denyce Graves v roli Marie, místní matróny a šéfky jídelny. Opera je plná nezapomenutelných melodií, včetně slavné klasiky „Summertime“ a dalších hitů, jako jsou „It Ain’t Necessarily So“, „Bess, You Is My Woman Now“, „I Got Plenty o’ Nuttin“ a „My Man’s Gone Now“. Inscenace vznikla v koprodukci s Anglickou národní operou a Nizozemskou národní operou a její letošní londýnská premiéra byla přijata s nadšenými ohlasy.
Nastudováno v anglickém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

2. února 2020 v 16 hodin                 BALET V KINĚ
LABUTÍ JEZERO

Záznam baletního představení z Vídeňské Státní opery

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij, choreografie: Rudolf Nurejev
Nyní máte jedinečnou možnost vidět zrestaurované historické představení Rudolfa Nurejeva a Margot Fonteynové z roku 1966 v Čajkovského Labutím jezeře z Vídeňské státní opery ve vysokém rozlišení, v choreografii Rudolfa Nurejeva a pod taktovkou Johna Lanchberyho s Vídeňskými symfoniky. Nurejev a Fonteynová revolucionizovali svět baletu tím, že překročili hranice mezi klasickým baletem a moderním tancem. Toto největší baletní partnerství všech dob Nurejev jednou popsal: "Tančili jsme jedním tělem a jednou duší…“


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

19. února 2020 v 17 hodin             HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
KAREL SVOBODA: ŠŤASTNÁ LÉTA

 

Život českého hitmakera Karla Svobody plní dodnes přední stránky novin, ale i přesto je stále obestřen tajemstvím. Jako jeden z mála českých hudebních skladatelů dokázal se svou hudbou dobýt srdce posluchačů po celém světě. V roce 1968 složil hit Lady Karneval, s níž Karel Gott uchvátil publikum na festivalu v brazilském Rio de Janeiru, a oba Karly znal náhle celý svět… Karel Svoboda byl vždy veřejně známý, ale jaký byl Karel Svoboda v soukromí? Lze s odstupem času divákům více odkrýt jeho osobnost? Dokument Šťastná léta mapuje nejplodnější období jeho života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě archivních záznamů a rozhovorů s jeho blízkými spolupracovníky a přáteli, uvidíte poprvé i soukromé archivní záběry, které pomohou lépe osvětlit skladatelův vnitřní život. Vzpomínat na něj budou Karel Gott, Helena Vondráčková, Theodor Pištěk a další hvězdy české i světové kultury.


Předprodej vstupenek od 1.2.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

20. února 2020 v 19,45 hodin        DIVADLO V KINĚ
CYRANO Z BERGERACU

Satelitní přímý přenos z divadla Playhouse v Londýně

Autor Edmond Rostand, v úpravě Martina Crimpa
Režie: Jamie Lloyd
Proslulý svým ostrým perem i mečem, Cyrano má téměř všechno – jen kdyby mohl získat i srdce své milované Roxane. V tom mu brání jediný, zato opravdu velký problém: jeho nos, který je stejně obrovský jako jeho srdce. Porazí jedinečného muže narcistická společnost? Nebo může jeho umění „zacházet se slovy“ rozzářit Roxanin svět? Mistrovské dílo Edmunda Rostanda v úpravě dramatika Martina Crimpa, se vrací na londýnské jeviště ve vynalézavé nové adaptaci oblíbené klasiky. Režie Jamie Lloyd, v hlavní roli hvězdný James McAvoy (mj. filmy X-Men nebo Pokání).
Nastudováno v anglickém originále a uváděno s doprovodnými anglickými a českými titulky.

Předprodej vstupenek od 1.2.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

25. února 2020 ve 20,15 hodin      BALET V KINĚ
VIOLONCELLISTKA & TANCE VE SKUPINÁCH

Satelitní přímý přenos baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Philip Feeney, Fryderyk Chopin. Choreografie: Cathy Marston, Jerome Robbins.
Dvě pokrokové choreografie v jednom komponovaném večeru! Mezinárodně vyhledávaná choreografka Cathy Marston působila v uměleckém souboru Královské opery a jako ředitelka Bernského baletu. Inspirací k její první práci pro Královský balet se staly život a kariéra violoncellistky Jacqueline du Pré. Druhou část programu tvoří dnes už klasická elegantní a elegická choreografie Jeroma Robbinse. Jeho příklady čistého tance pro pět párů na hudbu Fryderyka Chopina jsou mistrovským dílem smyslu pro detail a invence.


Předprodej vstupenek od 1.2.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

29. února 2020 v 18,45 hodin        OPERA V KINĚ
Georg Friedrich Händel:
AGRIPPINA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Poprvé v historii uvede Metropolitní opera Händelovu Agrippinu, satirické dílo pojednávající o vztahu sexu, moci a politiky. Sir David McVicar se vrací k inscenaci, kterou původně vytvořil pro bruselský operní dům La Monnaie v roce 2000. Ukazuje nám děsivý svět, v němž nikdy nedošlo k rozpadu Římské říše, která se tím pádem udržela do dnešní doby. Nastavuje tak zrcadlo současné společnosti stejně, jako to s Agripinnou kdysi udělal Händel. Inscenace odhaluje korupční praktiky vládnoucí třídy, kterou ztělesňuje Joyce DiDonato v roli titulní postavy, mocichtivé císařovny Agrippiny. Brenda Rae ztvární intrikánskou svůdnici Poppeu a Kate Lindsey mladého a bezradného Nerona. Iestyn Davies se představí v roli ambiciózního důstojníka Ottoneho a Matthew Rose zpívá císaře Claudia, na jehož uvolněný trůn chce Agrippina za každou cenu dosadit svého syna. Orchestr bude řídit známý mistr barokního repertoáru, maestro Harry Bicket.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

14. března 2020 v 17,45 hodin      OPERA V KINĚ
Richard Wagner:
BLUDNÝ HOLANĎAN

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Režisér François Girard, jehož mystické pojetí Parsifala utopeného v moři krve se v Met stalo jednou z nejúspěšnějších inscenací uplynulých let, obrátil pozornost k jinému Wagnerovu dílu, Bludnému Holanďanovi. Sir Bryn Terfel se v Met poprvé představí v roli tajemného Holanďana, odsouzeného věčně bloudit po širých mořích. Anja Kampe zpívá oddanou Sentu, jejíž láska je to jediné, co ho může zachránit. Její posedlost podobiznou záhadného mořeplavce reflektuje i scénografické pojetí, v němž se celá scéna Met promění v obří olejomalbu. Franz-Josef Selig ztvární roli Sentina otce Dalanda, Sergej Skorochodov bude zpívat myslivce Erika, David Portillo Kormidelníka a Mihoko Fujimura se představí v roli Sentiny chůvy Mary. Orchestr řídí legendární dirigent Valerij Gergijev. Tato inscenace vznikla v koprodukci s Operou Québec a Nizozemskou národní operou v Amsterdamu.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

11. dubna 2020 v 18,45 hodin      OPERA V KINĚ
Giacomo Puccini:
TOSCA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Impozantní inscenace Pucciniho operního thrilleru od režiséra Sira Davida McVicara se po mimořádně úspěšném uvedení v roce 2017 vrací do programu série přímých přenosů z Met. Tentokrát ztvární vášnivou divu hvězdná Anna Netrebko, jejím jevištním partnerem, idealistickým malířem Mariem Cavaradossim, bude Brian Jagde a tyranského barona Scarpiu, šéfa římské policie, ztvární Michael Volle. Podmanivou partituru, která obsahuje jedny z Pucciniho nejznámějších melodií, bude řídit Bertrand de Billy.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

9. května 2020 v 18,45 hodin      OPERA V KINĚ
Gaetano Donizetti:
MARIE STUARTOVNA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Druhá část Donizettiho tudorovské trilogie a poslední přímý přenos z Met v sezóně 2019/20. Donizettiho historické drama, v němž se zaměřil na politické i osobní rozbroje mezi dvěma královnami, se vrací na jeviště Metropolitní opery s Dianou Damrau v titulní roli nešťastné skotské královny Marie a Jamie Barton v roli její sokyně královny Alžběty I. Stephen Costello ztvární Mariina milence Leicestera, Andrzej Filończyk se představí v roli kancléře Cecila a Michele Pertusi bude zpívat hraběte Talbotta. V působivé inscenaci Sira Davida McVicara bude orchestr Metropolitní opery řídit Maurizio Benini.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír