Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

4. října 2020 v 17,15 hodin             VÝSTAVA V KINĚ
FLORENCIE A GALERIE UFFIZI

Obnovená premiéra strhujícího uměleckého dokumentu

Tohle není jen dokument, ale cesta do samotného srdce umění, která vás pohltí a poskytne takový zážitek, na který jen tak nezapomenete… Fascinující cesta do města, které je kolébkou italské renesance. Prostřednictvím nejkrásnějších uměleckých děl té doby od autorů jako Michelangelo, Brunelleschi, Raphael, Leonardo a Boticelli nabízí pohlcující zážitek ze samotné Florencie. Herec Simon Merrels vás provede celým městem, jeho památkami a uměleckými díly. Za jediný večer v kině stihnete navštívit 10 muzeí a prohlédnout si na 150 světových uměleckých děl… České titulky.


Předprodej vstupenek od 25.9.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

5. října 2020 v 19 hodin                  UMĚLECKÝ DOKUMENT V KINĚ
SVĚT PODLE MUCHY

 

Představujeme osud jednoho z nejslavnějších českých malířů jako cestu za nalezením umělecké identity a touhu jedince dát svému životu smysl. Příběh Alfonse Muchy vypráví jeho syn Jiří, který se psaním otcovy biografie vyrovnává s jeho odkazem a otázkou, proč otec na vrcholu slávy opustil Paříž, bohatství i současné umělecké prostředí a usiloval o návrat do Čech. Dosud nepublikované rodinné archivy a Alfonsovy paměti doplňujeme námi vytvořenými dobovými záběry a animacemi. Mucha coby „selfmademan“ se stal jednou z prvních uměleckých celebrit rodící se „mass culture“. Jeho svébytný styl ovlivnil v budoucnu mnoho výtvarníků a v uměleckém světě je jeho vliv patrný dodnes. V dokumentu vystoupí Stanley Mouse, výtvarník a autor plakátů pro hudebníky jako Janis Joplin, Grateful Dead, Jimi Hendrix a další. Dále americký graffiti umělec Mear One, který je autorem nadživotního portrétu Alfonse Muchy na fasádě domu v Los Angeles. Japonskou linku bude prezentovat ilustrátor Yoshitaka Amano, mimo jiné výtvarník designu globální digitální hry Final Fantasy. Zásadní úlohu ve filmu hrají místa Muchova života ukázaná současným pohledem. To je hlavně Praha, Paříž, Ivančice, Zbiroh, USA a Japonsko.


Předprodej vstupenek od 25.9.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

6. října 2020 v 19,30 hodin            HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
RONNIE WOOD: NĚKDO TAM NAHOŘE MĚ MÁ RÁD

 

Režisér Mike Figgis přináší intimní portrét umělce a hudebníka Ronnieho Wooda, kytaristy legendárních The Rolling Stones. Dokument vypráví jeho divoký a nespoutaný životní příběh od skromných začátků v severním Londýně, až po jeho více než 50 let trvající neuvěřitelnou kariéru. Ronnie nás provede cestou svého života – uvidíte jeho obrazy a produkce doprovázené rozhovory s jeho přáteli, hudebníky a umělci, kteří se stali důležitou součástí jeho života. Nechybí mezi nimi Mick Jagger, Keith Richards, Rod Stewart, Imelda May nebo Damien Hirst. České titulky.


Předprodej vstupenek od 25.9.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

10. října 2020 v 19 hodin               OPERA V KINĚ
Gaetano Donizetti: DON PASQUALE

Záznam opery z Metropolitní opery v New Yorku

Rafinovaná belcantová komedie, ve které předvedla Anna Netrebko své umění naplno. Po jejím boku se objevil Matthew Polenzani jako Ernesto, Mariusz Kwiecien jako Doktor Malatesta a John Del Carlo, který ztvárnil titulní roli Dona Pasquale. Když měla v roce 2006 tato inscenace Otto Schenka v Metropolitní opeře premiéru, New York Times ji označili za „vynikající“ a „úchvatnou“.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 25.9.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

14. října 2020 v 19,15 hodin         CESTOVATELSKÁ SHOW V KINĚ  ZRUŠENO, NOVÝ TERMÍN NA JAŘE
VELKÉ SAFARI & MALÉ SURIKATY

Cestovatelská videoshow Kateřiny a Miloše Motani

Prozkoumáme Namibii, Botswanu a Zimbabwe. Gepardí stezkou do ráje řeky Okavango. Z místa přepadení, do zelené divočiny, až k vodopádům Viktoria, okolo baobaby a hvězdnaté nebe nad hlavou. Africká zvířata tak blízko, že člověk cítí bušit své srdce až v krku.


Předprodej vstupenek od 25.9.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

16. října 2020 v 17,45 hodin           VÝSTAVA V KINĚ
SVATÝ PETR A PAPEŽSKÉ BAZILIKY ŘÍMA

Obnovená premiéra strhujícího uměleckého dokumentu

Jedinečný umělecký dokument, který spojuje historii, duchovno, architekturu a umění… Vypravte se s námi do historického Říma a prohlédněte si fascinující místa, na kterých se utvářely dějiny… Načerpejte energii sakrálních památek a vychutnejte si jedinečnou atmosféru a genia loci těchto nenapodobitelných míst pohodlně v našem kině. Tento strhující dokument je uváděn v českém znění.


Předprodej vstupenek od 1.10.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

22. října 2020 v 19,15 hodin           VÝSTAVA V KINĚ
TAJEMNÍ IMPRESIONISTÉ

Výstava z Palazzo Bonaparte v Římě

Pohlcující cesta do intimního světa impresionistů prostřednictvím padesáti unikátních obrazů ze soukromých sbírek, poprvé vystavených v římském Palazzo Bonaparte.
Jak impresionisté vnímali svět? Jaké techniky, barvy a světlo používali k zachycení reality? A jak je možné, že stačilo jen pár let, aby se z přehlížených děl staly klenoty ceněné po celém světě? Nejen na tyto otázky odpovídá dokumentární film Tajemní impresionisté. Film na doposud veřejnosti nepřístupných obrazech ze soukromých sbírek odhaluje tajemství umělců, jakými byli Manet, Monet, Cézanne, Sisley nebo Signac, ale i méně známí představitelé impresionismu jako Caillebotte či Berthe Morisot. Součástí filmu je samotný příběh unikátní výstavy se zvláštním zaměřením na Palazzo Bonaparte, fascinující místo, které tímto poprvé otevřelo své brány veřejnosti. České titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

25. října 2020 v 17 hodin               BALET V KINĚ
GISELLE

Záznam baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba Adolf Adam, choreografie Peter Wright, podle Maria Petipy.
Romantický balet, který už svou premiérou v roce 1841 v Paříži změnil taneční svět a dodnes patří k jádru klasického baletního repertoáru. Giselle se dočkala v průběhu let nespočtu různých zpracování, její podstata však zůstává nezměněná. Tuto produkci pro Královský balet v Londýně vytvořil choreograf Peter Wright na základě klasické verze Maria Petipy z roku 1884. Role Giselle představuje pro její představitelku mnoho technických i dramatických výzev, od časné lásky až po sestup do šílenství a její finální odpuštění ze záhrobí. První dějství baletu je plné historických detailů a rustikálních barev, čemuž skvěle kontrastuje děsivý měsíční les druhé části. V kombinaci nezapomenutelného příběhu a mistrovské choreografie, představuje Giselle dokonalý způsob, jak objevit krásy klasického baletu.


Předprodej vstupenek od 1.10.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

26. října 2020 v 19,15 hodin          HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
NEW ORLEANS: MĚSTO HUDBY

 

Dokument oslavuje bohatou kulturu New Orleans z pohledu hudby a nahlíží do unikátní historie města, kde právě hudba sloužila jako nejsilnější způsob projevu. Film se zaměřuje na postupný vývoj hudby v New Orleans a na to, jakým způsobem reflektovala dobu, ve které vznikala. Dokumentem provází Terence Blanchard, jazzový trumpetista a rodák z New Orleans, kterého doplňují další slavné osobnosti tohoto města. Města, jehož melodie a rytmy stály u zrodu americké hudby. České titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

31. října 2020 v 19 hodin               OPERA V KINĚ
Richard Wagner: BLUDNÝ HOLANĎAN

Záznam opery z Metropolitní opery v New Yorku

Zbrusu nová inscenace Wagnerova romantického Bludného Holanďana, která se měla poprvé v přímém přenosu uskutečnit v březnu 2020 a Metropolitní opeře se ji podařilo zaznamenat ještě před uzavřením operního domu… Režisér François Girard, jehož mystické pojetí Parsifala utopeného v moři krve se v Met stalo jednou z nejúspěšnějších inscenací uplynulých let, obrátil pozornost k jinému Wagnerovu dílu, Bludnému Holanďanovi. V roli tajemného Holanďana, odsouzeného věčně bloudit po širých mořích, se představí Jevgenij Nikitin. Anja Kampe zpívá oddanou Sentu, jejíž láska je to jediné, co ho může zachránit. Její posedlost podobiznou záhadného mořeplavce reflektuje i scénografické pojetí, v němž se celá scéna Met promění v obří olejomalbu. Franz-Josef Selig ztvární roli Sentina otce Dalanda, Sergej Skorochodov bude zpívat myslivce Erika, David Portillo Kormidelníka a Mihoko Fujimura se představí v roli Sentiny chůvy Mary. Orchestr řídí legendární dirigent Valerij Gergijev. Tato inscenace vznikla v koprodukci s Operou Québec a Nizozemskou národní operou v Amsterdamu.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2020 v pokladně kina Vesmír