Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

11. ledna 2020 v 18,45 hodin              OPERA V KINĚ
Alban Berg:
VOJCEK

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr Metropolitní opery v nové inscenaci režiséra Williama Kentridge, jíž je Vojcek od Albana Berga. Vojcek je vrcholné dílo operního expresionismu a patří k pilířům operní literatury 20. století. Berg na něm začal pracovat během první světové války a dokončil jej v roce 1922. Dílo je temnou sondou do nitra vojáka umořeného každodenním společenským zlem. V podání Williama Kentridge se odehrává v bludišti rozpadlých schodišť a ramp, rozbitého nábytku a nejrůznějších trosek. Kentridge oživuje své vlastní kresby uhlem, které spolu s jinými skicami, mapami a útržky z filmů promítá na jeviště, čímž vytváří děsivý svět plný leteckých havárií, světlometů, plynových masek a bitevních polí. V roli Vojcka bude debutovat Peter Mattei, Marii, matku jeho dítěte, ztvární Elza van den Heever. Vojckovy tyrany budou zpívat Christopher Ventris v roli Tambormajora, Gerhard Siegel jako Kapitán a Christian Van Horn v roli Doktora. V metropolitním debutu se představí Andrew Staples jako Andres. V minulých sezónách Metropolitní opera uvedla Kentridgovy inscenace Bergovy Lulu a Šostakovičova Nosu. Jeho inscenace Vojcka měla světovou premiéru na Salcburském festivalu, kde se setkala s nadšeným přijetím. Vznikla v koprodukci Metropolitní opery, Canadian Opera Company, Opera Australia a Salzburského festivalu.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

19. ledna 2020 v 15,45 hodin             BALET V KINĚ
SPÍCÍ KRASAVICE

Satelitní přenos baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij, choreografie: Marius Petipa, dodatečná choreografie: Frederick Ashton, Anthony Dowell a Christopher Wheeldon.
Inscenace Spící krasavice těšila diváky v Covent Garden od roku 1946, kdy se klasický ruský balet po druhé světové válce stal trvalou součástí světově proslulého souboru Královského baletu. O šedesát let později, v roce 2006, byla původní inscenace oživena a na jeviště se vrátily i scénická výprava a třpytivé kostýmy Olivera Messela. Čarovná partitura Petra Iljiče Čajkovského a originální choreografie Maria Petipy jsou propojeny s částmi, které pro Královský balet vytvořili Frederick Ashton, Anthony Dowell a Christopher Wheeldon. Balet jistě okouzlí každého diváka.


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

22. ledna 2020 v 19,15 hodin             HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
KAREL SVOBODA: ŠŤASTNÁ LÉTA

 

Život českého hitmakera Karla Svobody plní dodnes přední stránky novin, ale i přesto je stále obestřen tajemstvím. Jako jeden z mála českých hudebních skladatelů dokázal se svou hudbou dobýt srdce posluchačů po celém světě. V roce 1968 složil hit Lady Karneval, s níž Karel Gott uchvátil publikum na festivalu v brazilském Rio de Janeiru, a oba Karly znal náhle celý svět… Karel Svoboda byl vždy veřejně známý, ale jaký byl Karel Svoboda v soukromí? Lze s odstupem času divákům více odkrýt jeho osobnost? Dokument Šťastná léta mapuje nejplodnější období jeho života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě archivních záznamů a rozhovorů s jeho blízkými spolupracovníky a přáteli, uvidíte poprvé i soukromé archivní záběry, které pomohou lépe osvětlit skladatelův vnitřní život. Vzpomínat na něj budou Karel Gott, Helena Vondráčková, Theodor Pištěk a další hvězdy české i světové kultury.


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

27. ledna 2020 v 17,15 hodin           DOKUMENT A VÝSTAVA V KINĚ
ERMITÁŽ – SÍLA UMĚNÍ

 

Velkolepý příběh jednoho z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších muzeí na světě uprostřed magického Petrohradu. Herec Toni Servillo provází velkolepým dokumentárním filmem a vypráví tak velký příběh, který se postupně za 250 let odehrál na chodbách tohoto slavného muzea i v ulicích magického Petrohradu. Film přibližuje historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, která film zobrazuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně. České titulky.


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

1. února 2020 v 18,45 hodin            OPERA V KINĚ
George Gershwin, DuBose a Dorothy Heywardovi, Ira Gershwin:
THE GERSHWINS' PORGY A BESS

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Porgy a Bess od tvůrčího týmu The Gershwins se do Met vrací poprvé od roku 1990 v nové inscenaci režiséra Jamese Robinsona, který s ní v Met debutuje. Americká „lidová“ opera, jak ji tvůrci nazvali v roce 1935, vypráví o mrzákovi Porgym, v podání Erica Owense, zamilovaném do Bess, kterou ztvární Angel Blue. David Robertson bude řídit hvězdný ansámbl, který tvoří Donovan Singletary v roli rybáře Jakea, Golda Schultz jako jeho manželka Clara, Latonia Moore v roli nešťastné vdovy Sereny, Frederick Ballentine, který zpívá drogového dealera Sportin’ Life, Alfred Walker v roli násilnického Crowna a v neposlední řadě legendární mezzosopranistka Denyce Graves v roli Marie, místní matróny a šéfky jídelny. Opera je plná nezapomenutelných melodií, včetně slavné klasiky „Summertime“ a dalších hitů, jako jsou „It Ain’t Necessarily So“, „Bess, You Is My Woman Now“, „I Got Plenty o’ Nuttin“ a „My Man’s Gone Now“. Inscenace vznikla v koprodukci s Anglickou národní operou a Nizozemskou národní operou a její letošní londýnská premiéra byla přijata s nadšenými ohlasy.
Nastudováno v anglickém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír

 


 

2. února 2020 v 16 hodin                 BALET V KINĚ
LABUTÍ JEZERO

Záznam baletního představení z Vídeňské Státní opery

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij, choreografie: Rudolf Nurejev
Nyní máte jedinečnou možnost vidět zrestaurované historické představení Rudolfa Nurejeva a Margot Fonteynové z roku 1966 v Čajkovského Labutím jezeře z Vídeňské státní opery ve vysokém rozlišení, v choreografii Rudolfa Nurejeva a pod taktovkou Johna Lanchberyho s Vídeňskými symfoniky. Nurejev a Fonteynová revolucionizovali svět baletu tím, že překročili hranice mezi klasickým baletem a moderním tancem. Toto největší baletní partnerství všech dob Nurejev jednou popsal: "Tančili jsme jedním tělem a jednou duší…“


Předprodej vstupenek od 1.1.2020 v pokladně kina Vesmír