Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

2. října 2018 v 19,15 hodin                          VÝTVARNÍ GÉNIOVÉ VE FILMU
HITLER VERSUS PICASSO

 

Chagall, Monet, Picasso, Matisse, Kokoschka. Nacisté je ve své době veřejně označili za „neschopné šarlatány“ a jejich díla zakázali. Co stálo za nacistickou obsesí výtvarným uměním a jaké poklady skrývaly tajné sbírky Hitlera a Göringa? A co se našlo teprve před pár lety za zdmi mnichovského bytu Cornelia Gurlitta, syna vůdcova sběratele? Fascinující cesta mezi pěti současnými výstavami velkých a nacisty zapovězených umělců v New Yorku, Paříži, Nizozemsku a Německu. Film plný unikátních archivů a pohnutých svědectví skládá příběh systematické destrukce a rabování – od osudu rodiny galeristů Bernheimerových, která skončila v koncentračním táboře, až po neuvěřitelnou kauzu Cornelia Gurlitta, syna nacistického kolaboranta a sběratele umění. Na 1500 děl, mezi nimiž nechyběly dosud neznámé obrazy Picassa nebo Moneta, bylo odhaleno teprve v roce 2010 a jejich cena byla vyčíslena na více než milion eur. Díla „zvrhlého umění“, která už neměla spatřit světlo světa, se konečně vrací do galerií. České titulky.

Předprodej vstupenek od 1.9.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

6. října 2018 v 18,45 hodin                          OPERA V KINĚ
GIUSEPPE VERDI: AIDA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Třináctá sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku (sedmá sezóna v Náchodě), začíná jedním z vrcholných děl světové operní tvorby, jehož děj se odehrává ve starodávném Egyptě. Tragický milostný příběh a zároveň výpravné drama plné velkolepých davových scén a působivých sborových partů - to je mistrovská Verdiho Aida. Pod taktovkou dirigenta Nicoly Luisottiho ztvární věhlasná sopranistka Anna Netrebko svou první Aidu na prknech Metropolitní opery. V roli její rivalky Amneris uvidíme skvělou mezzosopranistku Anitu Rachvelishvili a jako udatný bojovník Radamès se v této impozantní inscenaci představí Aleksandrs Antonenko.
Nastudováno v italském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.

Předprodej vstupenek od 1.9.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

15. října 2018 v 19,15 hodin                        CESTOPIS V KINĚ
FLORIDA & HAVAJ NA HAVAJI

Cestovatelská videoshow Kateřiny a Miloše Motani

Ostrovy z ohně, žraloci, mořské panny a Micky Mouse. Cesta napříč nádhernými ostrovy, kde moc prší, puká země a okolo krouží žraloci, velryby, delfíni a manty… V pásmu podnikneme jedinečné výpravy na lodi, plachetnici, na kajaku i vodním skútru. Na Floridě prozkoumáme bažinatou krajinu Everglades. Uvidíme vodní ptáky a zubaté velké aligátory. Zaplaveme si mezi baculatými kapustňáky v Křišťálové řece. Budeme hledat zkamenělé žraločí zuby. Navštívíme několik slavných zábavních parků, dům Hemingwaye, Edisona a Forda, i zajímavá muzea. Strhne nás pravý indiánský tanec. Poté navštívíme čtyři havajské ostrovy, kde nás uchvátí mořský svět. Budeme plavat mezi žraloky v kleci i bez klece, mezi divokými delfíny, ohromnými mantami, mořskými želvami, barevnými rybičkami a murénami. Spatříme velryby keporkaky, vzácnou husu nene, mangusty a veselého pavouka. Při atomovém poplachu zažijeme 30 minut strachu. Uvidíme barevné pláže, vodopády, hustou tropickou vegetaci. Uchvátí nás zdatní surfaři a krásné havajské tanečnice. Aktivní sopka Kilauea, lávové tunely a žhavá tekoucí láva budou našim nejsilnějším zážitkem. Na pustém horkém místě si uvědomíme, že nic netrvá věčně…

Předprodej vstupenek od 24.9.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

20. října 2018 v 18,45 hodin                        OPERA V KINĚ
CAMILLE SAINT-SAËNS: SAMSON A DALILA

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

V Saint-Saënsově epické opeře na biblické téma, Samson a Dalila, ztvární titulní role Elīna Garanča a Roberto Alagna. Naposledy se společně objevili v HD přenosu Bizetovy Carmen v roce 2010, kdy se jejich výkony setkaly s nadšeným ohlasem u kritiky i diváků. V roli nejvyššího kněze se představí Laurent Naouri a filištínského krále Abimelecha ztvární Elchin Azizov. Hebrejského starce bude zpívat Dmitrij Beloselskij. Jako režisér v Metropolitní opeře debutuje Darko Tresnjak, držitel ceny Tony za režii k inscenaci A Gentleman’s Guide to Love & Murder. Samson a Dalila se v nové inscenaci vrací na jeviště Met po dvaceti letech. Orchestr řídí Sir Mark Elder.
Nastudováno ve francouzském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.

Předprodej vstupenek od 1.9.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

21. října 2018 v 17 hodin                             BALET V KINĚ
MAYERLING

Satelitní přenos baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Franz Liszt, Choreografie: Kenneth MacMillan
Balet Mayerling s jeho emocionální hloubkou, působivými obrazy a jednou z nejnáročnějších rolí, které kdy byly vytvořeny pro sólového tanečníka tvoří stabilní součást repertoáru Královského baletu. Autorem choreografie o psychicky trýzněném dědici habsburské monarchie, korunním princi Rudolfovi, je Kenneth MacMillan. Lesk rakousko-uherského dvora kontrastuje se sexuálními a politickými intrikami, které příběh dovedou k tragickému konci dvojí sebevraždy. Velké obsazení souboru dovoluje vytvářet úchvatné obrazy, choreografie obsahuje osobitá sóla a erotická pas de deux. Balet plný intenzity, šílenství a vášně dokládá, že mnohdy je pravda skandálnější než fikce.

Předprodej vstupenek od 1.10.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

27. října 2018 v 18,45 hodin                        OPERA V KINĚ
GIACOMO PUCCINI: DĚVČE ZE ZÁPADU

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Sopranistka Eva-Maria Westbroek bude zpívat Pucciniho odvážnou pistolnici v romantickém příběhu z Divokého západu. Psanec Dick Johnson, který si získá její srdce, nebude nikdo jiný než hvězdný tenorista Jonas Kaufmann a Jacka Rance, šerifa, který nenechá nic náhodě, ztvární barytonista Željko Lučić. Orchestr řídí Marco Armiliato.
Nastudováno v italském originále, uváděno s anglickými a českými titulky.

Předprodej vstupenek od 1.9.2018 v pokladně kina Vesmír

 


 

6. listopadu 2018 v 19,15 hodin                VÝTVARNÍ GÉNIOVÉ VE FILMU
VAN GOGH – O OBILNÝCH POLÍCH A OBLAČNÉM NEBI

 

Italský snímek prostřednictvím osobní korespondence vrací univerzálně milovaného nizozemského umělce na místa jeho života a tvorby. Splétá s ním přitom nepříliš známý osud ženy, která jako jedna z prvních rozpoznala jeho talent.

Vincenta van Gogha dnes považujeme za univerzálně milovaného umělce. Nebylo tomu tak ale vždycky. Velmi málo se přitom mluví o člověku, který jako jeden z prvních rozpoznal van Goghův talent a významně se zasadil o propagaci jeho děl. Helene Kröller-Müllerová byla ve své době nejbohatší ženou v Holandsku. Ačkoli do umělcova příběhu zasáhla až po jeho smrti, film ji zachycuje jako jeho integrální část. Proplétá jejich korespondence a nachází v názorech mrtvého umělce inspiraci pro vlastní dobročinnost a uvažování o světě. Snímek tím však pouze uvozuje výpravu za poznáním van Goghovy křehké duše, která získává obrysy na místech jeho života a tvorby. Umělce, který dokázal hloubku svých emocí vtisknout do tahů štětcem, přitom následuje od povědomého kostela v Auvers až na výstavu v Itálii. České titulky.

Předprodej vstupenek od 1.10.2018 v pokladně kina Vesmír