Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za deset let jsme našim divákům nabídli více jak 550 programů, z toho téměř 250 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

13. března 2023 v 19,15 hodin      HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ
KAREL KRYL – KDO JSEM…?

 

Poslední zpověď… Filmový režisér a Krylův přítel Dušan Rapoš a scénáristka Erika Vincoureková byli úplně posledními, kteří stihli natočit zásadní dokument, shrňující písně, verše, vzpomínky a úvahy malého velkého muže, bohužel už těsně před odchodem za "Šéfem", jak Kryl nazýval Pána Boha. K celovečernímu 85 min. filmu "Karel Kryl - Kdo jsem...?" je jako bonus přiřazen 25 min. film o filmu "Bratříčku, zavřel jsi vrátka...", který přináší hluboce lidské Krylovo zamyšlení nad stavem našeho vědomí a svědomí. Mnohé z jeho obav se, bohužel, naplnily a bude hodně zajímavé (až šokující) si je v přítmí kinosálu připomenout…


Předprodej vstupenek od 1.3.2023

 


 

14. března 2023 v 18 hodin            DIVADLO V KINĚ
Arthur Miller:
ČARODĚJKY ZE SALEMU

Záznam divadelního představení z britského Národního divadla – ze scény Olivier

Hon na čarodějnice začíná... Podmanivé podobenství o moci a jejím zneužití, které neztratilo na síle od roku 1953, kdy ho Arthur Miller napsal, se vrací na jeviště. V hlavních rolích s Erin Doherty (princezna Anna v seriálu Koruna) a Brendanem Cowellem (NT Live: Yerma). Ačkoliv je vychovaly k tomu, aby byly jen viděny, nikoliv slyšeny, skupina mladých žen ze Salemu náhle zjišťuje, že jejich slova mají velkou moc. V atmosféře strachu, pomsty a obvinění, která zachvátila jejich komunitu, se ale může dostat před soud každý... Novou moderní inscenaci americké klasiky režíruje Lyndsey Turner, známá divákům NT Live již svojí režií Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. Scéna pochází od vítězky ceny Tony Es Devlin (NT Live: Hamlet, Lehmanova trilogie). Záznam zachycen z největší scény britského Národního divadla – Olivier.
Nastudováno v anglickém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.3.2023

 


 

18. března 2023 v 16,45 hodin       OPERA V KINĚ
Richard Wagner:
LOHENGRIN

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Po sedmnácti letech se na scénu Metropolitní opery vrací Wagnerův Lohengrin v novém a éterickém pojetí režiséra Françoise Girarda. Pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina zpívá titulní roli tajemného labutího rytíře tenorista Piotr Beczała. Sopranistka Tamara Wilson ztvární ctnostnou vévodkyni Elsu nespravedlivě obviněnou z vraždy, která se však odvážně vzepře intrikánské čarodějnici Ortrudě v podání sopranistky Christine Goerke. Basbarytonista Jevgenij Nikitin je Ortrudin mocichtivý manžel Telramund a basista Günther Groissböck zpívá krále Jindřicha Ptáčníka.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

22. března 2023 v 19 hodin            KONCERTNÍ DOKUMENT V KINĚ
LOUIS TOMLINSON: ALL OF THOSE VOICES

 

All Of Those Voices přináší osvěžující, syrový a skutečný pohled na hudební cestu Louise Tomlinsona, člena skupiny One Direction, který se vydal na sólovou dráhu. Ukazuje divákům jeho život a kariéru, intimně a bez příkras. Prostřednictvím dosud neviděných záběrů z domácích videí a ze zákulisí vyprodaného světového turné 2022 nabízí snímek jedinečný vhled do toho, jaké je být hudebníkem v dnešním světě. Příběh houževnatosti a odhodlání zachycuje výzvy i triumfy, se kterými se během kariéry potýkal, od úspěšného vydání debutového alba Walls, přes vznik desky Faith In The Future, která v roce 2022 obsadila první příčky hitparád. Snímek ale ukazuje i doposud neviděnou stránku Louise, který se vyrovnává s tlakem slávy a tíhou vlastního vyjádření. Je upřímný a zranitelný. Vhled do života hudebníka a skutečné boje a vítězství muže, který odmítl plnit očekávání ostatních.


Předprodej vstupenek od 1.3.2023

 


 

27. března 2023 v 19 hodin             DOKUMENT V KINĚ
KUCIAK: VRAŽDA NOVINÁŘE

 

Film o případu, který nepřestává šokovat! Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dokument Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.


Předprodej vstupenek od 1.3.2023

 


 

1. dubna 2023 v 18,15 hodin           OPERA V KINĚ
Giuseppe Verdi:
FALSTAFF

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Barytonista Michael Volle se ve slavné Verdiho shakespearovské komedii představí v roli zhýralého rytíře Falstaffa, kterého vesele vytrápí trojice chytrých žen, jež mu přinesou odplatu. Operu bude řídit maestro Daniele Rustioni – dohlížet bude na skvělé pěvecké obsazení, v němž se představí sopranistky Hera Hyesang Park, Ailyn Pérez a Jennifer Johnson Cano, mezzosopranistka Marie-Nicole Lemieux, tenorista Bogdan Volkov a barytonista Christopher Maltman.
Nastudováno v italském originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

13. dubna 2023 v 19 hodin             POSLECHOVÝ KONCERT V KINĚ
METALLICA: 72 SEASONS – GLOBAL PREMIERE

 

Celosvětový poslechový večírek v kinech v jediný večer! Buďte první, kdo uslyší nové album 72 Seasons den před jeho oficiálním vydáním na velkém plátně.

72 Seasons je dlouho očekávané dvanácté studiové album Metallicy, kterému předcházel první singl Lux Æterna. Ten byl při vydání 28. listopadu 2022 označen za "strhující a hřmotný" (Billboard), "úderný" (Rolling Stone) a "žhavý" (USA Today).
Metallica: 72 Seasons – Global Premiere bude obsahovat exkluzivní rozhovory s Metallicou, v nichž kapela přiblíží vznik a příběh stojící za celou deskou, a doprovodné videoklipy ke každé skladbě na albu. Výsledkem je jedinečná příležitost pro fanoušky vychutnat si 72 Seasons jako první a naplno.
Během večera dojde i na několik překvapení, která si nebudete chtít nechat ujít.


Předprodej vstupenek od 14.3.2023

 


 

15. dubna 2023 v 17,45 hodin         OPERA V KINĚ
Richard Strauss:
RŮŽOVÝ KAVALÍR

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Hlavní role ve Straussově operní komedii ztvární trio pěveckých hvězd. Sopranistka Lise Davidsen bude v Met poprvé zpívat roli Maršálky, v roli Oktaviána se představí mezzosopranistka Samantha Hankey. Erin Morley zopakuje postavu Sophie, stejně jako basista Günther Groissböck barona Ochse. Sophiina otce Faninala bude zpívat Markus Brück. V inscenaci Roberta Carsena bude orchestr Metropolitní opery řídit dirigentka Simone Young.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

19. dubna 2023 v 19 hodin               DIVADLO V KINĚ
UCPANEJ SYSTÉM

Přímý přenos z Dejvického divadla v Praze

Proč Bůh sedí na střídačce... Adaptace povídek Irvina Welshe v legendární inscenaci Dejvického divadla se loučí přímým přenosem derniéry do kin přímo z kultovního divadla.
Když se vám během jednoho dne po…e celý život a navíc potkáte Boha v hospodě, který vám řekne, že sice existuje, ale že je to líná p…a, která na vše s..e, myslíte si, že nemůže být hůř. Ale ono může... Inscenace Ucpanej systém vznikla na základě povídkové knihy a filmového scénáře známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. Smutnými hrdiny jsou mladí lidé, kteří se nedokážou vymanit z podivné bezvýchodnosti své ztracené existence. Welshovy romány a povídky jsou syrově upřímné, plné drog, drsného jazyka a fotbalu, zkoumají temná zákoutí světa i duše. Pod černěhumorným povrchem anekdot se ale skrývá podstatná a působivá generační výpověď.
Ucpanej systém získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Ivan Trojan získal cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a současně byl za tuto roli nominován na Cenu Thálie.

Režie Michal Vajdička. Hrají Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Václav Neužil, Hynek Čermák / Matěj Hádek, Jaroslav Plesl / Lukáš Příkazký, Petr Vršek, Martin Myšička / Pavel Šimčík, Martin Pechlát, Jana Holcová, Klára Melíšková, Lenka Krobotová a další.


Předprodej vstupenek od 14.3.2023

 


 

29. dubna 2023 v 18,45 hodin        OPERA V KINĚ
Terence Blanchard:
ŠAMPION

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Sezóna 2021-2022 vstoupila do dějin, když Metropolitní opera uvedla operu Oheň v kostech od šestinásobného držitele ceny Grammy skladatele Terence Blancharda. Nyní Met uvádí jeho první operní dílo Šampion. Basbarytonista Ryan Speedo Green ztvární mladého boxera Emila Griffitha, který se z ničeho vypracoval na světového šampiona. Basbarytonista Eric Owens zpívá totožnou postavu, ale v pozdějším věku, kdy ho pronásledují děsy minulosti. Sopranistka Latonia Moore je boxerova matka Emelda Griffith, s níž přerušil styky, a Stephanie Blythe zpívá majitelku baru Kathy Hagan. Blanchardovu druhou premiéru v Metropolitní opeře bude opět řídit její hudební ředitel Yannick Nézet-Séguin. Na svůj režijní úspěch s Ohněm v kostech a Porgym a Bess naváže James Robinson, který stejně jako v obou těchto inscenacích opět spojil síly s vynikající choreografkou Camille A. Brown.
Nastudováno v anglickém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2022

 


 

14. května 2023 v 15,45 hodin          BALET V KINĚ
POPELKA

Záznam baletního představení z Královského baletu v Londýně

Hudba: Sergej Prokofjev, choreografie: Frederick Ashton
Pohádková Popelka choreografa Fredericka Ashtona, který stál u zrodu Královského baletu, oslavila tuto sezónu 75. výročí. Po více než deseti letech se nyní tato nesmrtelná klasika s hudbou Sergeje Prokofjeva vrací v nové produkci zpět na pódium Royal Opera House. Tvůrčí tým přináší prvky filmu, divadla, tance i opery pro novou atmosféru Popelky – věčného světa pohádkových víl, dýňových kočárů, krásných princů a hledání pravé lásky.

Předprodej vstupenek od 1.5.2023