Počátky alternativních programů v kině Vesmír v Náchodě se datují do roku 2010. Za prvních pět let jsme našim divákům nabídli více jak 350 programů, z toho téměř 150 satelitních přenosů...
Přenosy či záznamy oper z Metropolitní opery v New Yorku, baletů z Velkého divadla v Moskvě, koncerty z Berlínské filharmonie či divadla z londýnských scén - to už je naprostá samozřejmost. K nim postupně přibyly další koncerty rockové či vážné hudby, komentované prohlídky světových výstav, hudební dokumenty a mnoho dalších zajímavých projektů...
Na tomto místě Vás chceme seznamovat s připravovanými programy, tak, jak je budeme postupně nasazovat do našeho programu. Některé zde najdete s velkým časovým předstihem, o jiných se v naší nabídce dozvíte téměř na poslední chvíli. Proto náš alternativní program budeme velmi často aktualizovat...

 


 

14. listopadu 2019 v 19,30 hodin      DOKUMENT A VÝSTAVA V KINĚ
TINTORETTO – REBEL Z BENÁTEK

 

Jak řekl David Bowie: “První 'rocková' hvězda svého druhu”, anebo jak jej popsal Jean Paul Sartre: “První filmový režisér v historii.” Dokumentární umělecký film Tintoretto – rebel z Benátek připomíná nedávných 500 let od narození geniálního benátského rodáka a jednoho z největších jmen italské renesance. Hlas Heleny Bonham Carter přibližuje malířův nespoutaný život a jeho impozantní dílo i soupeření s dalšími slavnými umělci své doby. Snímek také odhaluje, jak se v Tintorettově tvorbě obtiskla morová rána, která slavné město zasáhla uprostřed umělcova nejsilnějšího období. České titulky.


Předprodej vstupenek od 29.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

21. listopadu 2019 v 19,30 hodin        KONCERT V KINĚ
DEPECHE MODE: SPIRITS IN THE FOREST

Záznam koncertu z berlínského letního amfiteatru ve Waldbühne

Originální a vizuálně působivý koncertní snímek kultovní britské kapely! Hudba lidi spojuje a mění jejich životy. Kdo jiný by to měl vědět lépe než kultovní Depeche Mode, kteří v letech 2017/18 odehráli na 115 koncertů své Global Spirit Tour pro více než 3 miliony fanoušků po celém světě. Povolali režiséra Antona Corbijna, autora klipů světoznámých hitů jako Personal Jesus nebo Enjoy the Silence, aby zachytil nezkrotnou energii jejich vystoupení a spolu s ní i příběhy šesti nejvěrnějších fanoušků. Výsledný vizuálně působivý koncertní film Depeche Mode: SPIRITS in the Forest zachycuje unikátní, vzrušující show v berlínské Waldbühne v roce 2018 společně s hlubším a intimním pohledem na to, jak se tvorba Depeche Mode promítá do života jejich příznivců.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

23. listopadu 2019 v 18,45 hodin        OPERA V KINĚ
Philip Glass:
ACHNATON

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Zásadní dílo soudobého operního repertoáru poprvé na prknech Met. Phelim McDermott, který režíroval například velmi úspěšnou Glassovu operu Satjágraha, se do Met vrací s novou inscenací jiného Glassova díla – opery Achnaton, kterou bude ve svém debutu v Metropolitní opeře řídit dirigentka Karen Kamensek. Anthony Roth Costanzo zpívá titulní roli egyptského faraona, který chtěl ve své říši nastolit nové náboženství a přál si, aby lid uctíval jen jediného boha. Ve svém debutu v Met se představí J’Nai Bridges v roli Achnatonovy nevěsty Nefertiti a Dísella Lárusdóttir v roli faraonovy matky, Královny Teje. Inscenace nabízí neobyčejně poutavé vizuální zpracování, k jehož vrcholům patří i umění žonglérů ze souboru Gandini, jejichž pohyby dokonale souznějí s hrou orchestru. Inscenace původně vznikla ve spolupráci LA Opera, Improbable a Anglické národní opery, kde měla světovou premiéru. V roce 2017 obdržela cenu Olivier za nejlepší operní inscenaci.
Nastudováno hebrejsky a akkadsky a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

24. listopadu 2019 v 16 hodin              BALET V KINĚ
CONCERTO/ENIGMA VARIACE/RAYMONDA ACT III

Satelitní přenos baletního představení z Královského baletu v Londýně

Smíšený program tří choreografií reprezentující všestrannost Královského baletu.
Hudba: Dmitrij Šostakovič / Edward Elgar / Alexander Glazunov
Choreografie: Kenneth MacMillan / Frederick Ashton / Rudolf Nurejev podle Maria Petipy
Smíšený program tří choreografií prezentuje všestrannost baletního souboru Královské opery od klasických začátků, jaké položil svým dílem Marius Petipa, po domácí choreografy, kteří prosadili britský balet na světové scéně. Petipův balet v úpravě slavného Rudolfa Nureyeva – Raymonda Act III je jiskřivou a precizní technikou naplněnou ukázkou ruského klasického baletu v jednom dějství. Ashtonovy Enigma variace jsou v každém směru britské – od Elgarovy partitury a dobové výpravy Julie Trevelyan Oman až po Ashtonův rukopis představují esenci britského baletu. Program doplňuje choreografie nazvaná Concerto, MacMillanova fúze klasické techniky s moderním myšlením a ukazuje tak celou šíři dědictví Královského baletu.


Předprodej vstupenek od 1.11.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

29. listopadu 2019 v 19,30 hodin        KONCERT V KINĚ
BÉSAME MUCHO: JUAN DIEGO FLÓREZ

Záznam koncertu z vídeňského Konzerthaus

Jeho vášeň pro latinskoamerickou hudbu začala v raném věku, když byl ještě dítě. Byla to hluboká a trvalá vášeň a jeho počáteční setkání s ní se proměnilo v celoživotní vášeň. "Vyrostl jsem s nádhernými písněmi z Latinské Ameriky," říká tenorová hvězda Juan Diego Flórez. Jeho babička hrála na klavír a jeho otec Rubén je v Peru slavným lidovým zpěvákem, jehož velkou oblíbenkyní je slavná Chabuca Granda, která dosáhla svého úspěchu klasickými písněmi jako „José Antonio“. Také písně z Kuby a Mexika (zejména písně Josého Alfreda Jiméneze) a dalších latinskoamerických zemí, Flóreze také fascinovaly od útlého věku. „Tato hudba jde přímo do srdce,“ přiznává Flórez, „protože se zabývá věcmi, které nás přímo ovlivňují, jako je domov, rodina, radost z lásky a bolest z lásky.“ Flórez chce přiblížit divákům krásu a velkolepost latinskoamerických písní, které reprezentují krajinu odkud tato hudba pochází společně s jejími lidmi.


Předprodej vstupenek od 1.11.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

31. prosince 2019 v 17 hodin             KONCERT V KINĚ
SILVESTROVSKÝ GALAKONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE 2019

Satelitní přímý přenos koncertu z Berlína

Opět po roce (a již po deváté) Vás zveme na Silvestrovský galakoncert, do koncertního sálu Berlínských filharmoniků, kteří se svým šéfdirigentem Kirillem Petrenkem opět letos přivítají nový rok... Letošním speciálním hostem koncertu je hvězdná sopranistka Diana Damrau. Na programu symfonické tance z Bernsteinovy West Side Story a Gershwinova Američana v Paříži a písně Richarda Rogerse, Kurt Weilla, Stephena Sondheima a Harolda Arlena.


Předprodej vstupenek od 1.12.2019 v pokladně kina Vesmír

 


 

11. ledna 2020 v 18,45 hodin              OPERA V KINĚ
Alban Berg:
VOJCEK

Satelitní přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku

Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr Metropolitní opery v nové inscenaci režiséra Williama Kentridge, jíž je Vojcek od Albana Berga. Vojcek je vrcholné dílo operního expresionismu a patří k pilířům operní literatury 20. století. Berg na něm začal pracovat během první světové války a dokončil jej v roce 1922. Dílo je temnou sondou do nitra vojáka umořeného každodenním společenským zlem. V podání Williama Kentridge se odehrává v bludišti rozpadlých schodišť a ramp, rozbitého nábytku a nejrůznějších trosek. Kentridge oživuje své vlastní kresby uhlem, které spolu s jinými skicami, mapami a útržky z filmů promítá na jeviště, čímž vytváří děsivý svět plný leteckých havárií, světlometů, plynových masek a bitevních polí. V roli Vojcka bude debutovat Peter Mattei, Marii, matku jeho dítěte, ztvární Elza van den Heever. Vojckovy tyrany budou zpívat Christopher Ventris v roli Tambormajora, Gerhard Siegel jako Kapitán a Christian Van Horn v roli Doktora. V metropolitním debutu se představí Andrew Staples jako Andres. V minulých sezónách Metropolitní opera uvedla Kentridgovy inscenace Bergovy Lulu a Šostakovičova Nosu. Jeho inscenace Vojcka měla světovou premiéru na Salcburském festivalu, kde se setkala s nadšeným přijetím. Vznikla v koprodukci Metropolitní opery, Canadian Opera Company, Opera Australia a Salzburského festivalu.
Nastudováno v německém originále a uváděno s anglickými a českými titulky.


Předprodej vstupenek od 1.10.2019 v pokladně kina Vesmír