KONCERT V KINĚ

KONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE
- SATELITNÍ PŘÍMÝ PŘENOS Z BERLÍNA

Sezóna přímých přenosů 2016/17 z Berlínské filharmonie končí ve velkém stylu s Dvořákovou nepřekonatelnou Novosvětskou. A to pod taktovkou mladého temperamentního venezuelského dirigenta Gustavo Dudamela, nejžádanějšího dirigenta planety...

 

 
Pátek 9. června 2017 v 19,30 hodin

KONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE ŽIVĚ
V KINĚ

 

Konec přenosu cca ve 21,55 hodin, včetně jedné 30min. přestávky.

 

Program večera:

Úvodní dokument
John Adams: City Noir (2009)
Antonín Dvořák: 9. symfonie e moll „Z Nového světa“, op. 95 (1893)

 

Společným dramaturgickým jmenovatelem večera je inspirace Amerikou...

Úvodem večera bude City Noir současného skladatele Johna Adamse. Skladba je holdem věku bebopu a jazzu v americké hudbě. V City Noir Adams mistrovsky vytváří hudební asociace sahající od Stravinského a Gershwina, Bernsteina a Milhauda až k Johnu Coltranovi. Jazzové rytmy a opakující se vzorce zavedou posluchače do Ameriky 40. a 50. let. Gustavo Dudamel dirigoval skladbu City Noir ve světové premiéře jako ředitel Los Angeles Philharmonic Orchestra.

Po přestávce zazní Dvořákova Novosvětská (Symfonie č. 9 e moll op. 95) byla zkomponována během mistrova působení coby ředitele Newyorské Národní konzervatoře. Antonín Dvořák chtěl skladbou vylíčit Ameriku s jejími folklórními elementy, které odrážely spirituály a hudbu domorodých indiánů. Samozřejmě ve výsledku je tento mistrovský opus především pevně zasazen v české hudební tradici. Posluchači se tak budou moci nechat inspirovat osvěžujícím výkladem naší národní klasiky od mladé dirigentské hvězdy.


GUSTAVO DUDAMEL

Mladý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel je považovaný za jednu z největších hvězd současné klasické hudby. Pouze36letý dirigent Gustavo Dudamel dirigoval Berlínskou filharmonii poprvé v roce 2008 a od té doby se stal pravidelným hostujícím dirigentem. Od sezóny 2009/10 je hudebním ředitelem Los Angels Philharonic Orchestra, po prodloužení smlouvy ji povede až do sezóny 2021/2022.

 

  JOHN ADAMS

je považován za vážno-hudební hlas Ameriky. Během jeho působení jako rezidentní skladatel Berlínské filharmonie v sezóně 2016/17 se prezentoval s některými svými nejdůležitějšími pracemi, ale také živě na pódiu jako dirigent. Pracoval rovněž se studenty orchestrální akademie.

 

BERLÍNSKÁ FILHARMONIE

– nejprestižnější symfonický orchestr světa, který svoji nepřekonatelnou pověst získal už během působení legendárního Herbeta von Karajana. Je pro něj charakteristický sytý, efektní zvuk s důrazem na mohutnost smyčcové sekce. Má velmi široký repertoár, s těžištěm v hudbě německých velikánů klasicismu a romantismu. Už od dob Furtwänglerových patří mezi nejuznávanějších interprety děl Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera či Gustava Mahlera. Orchestr má mezinárodní složení hráčů, kteří jsou vybíráni v náročných konkurzech. V letech 2000 – 2009 byl prvním hornistou český hudebník Radek Baborák. V současnosti jediným českým hráčem je fagotista Václav Vonášek. Na působení slavného šéfdirigenta Claudia Abadda navázal současný šéfdirigent Sir Simon Rattle.