BALET V KINĚ
SATELITNÍ PŘENOSY Z VELKÉHO DIVADLA V MOSKVĚ
- SEZÓNA 2017/18

"Největší a nejimpozantnější baletní soubor světa." The Washington Post

 

 

Bolšoj balet se vrací na velká plátna již poosmé, v Náchodě posedmé. Sezóna 2017/2018 začíná 22. října a obsahuje osm krásných titulů, které jsou kombinací moderních i klasických baletů. Bolšoj balet živě si získal srdce diváků po celém světě a hned po operních přenosech z Metropolitní opery je globálně druhý nejnavštěvovanější mezi přenosy do kin. Na velkém plátně ve vysokém rozlišení a s kamerou, která přiblíží i zákulisí jednoho z nejrenomovanějších baletů, si diváci mohou užít neuvěřitelnou blízkost tanečníků a zažít autentický pocit z baletní show.
Bolšoj balet je bezesporu jeden z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776). Ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména...

 
PROGRAM SEZÓNY 2017/2018:

Neděle, 22. října 2017 v 16:45 (živě)
 
 

KORZÁR

Hudba: Adolph Charles Adam
Choreografie: Alexej Ratmanskij a Jurij Burlaka

Klenot repertoáru Velkého divadla, protknutý dobrodružstvím a vzrušením, na motivy eposu Lorda Byrona. Romantický dobrodružný příběh z exotického prostředí o lásce otrokyně Medory a piráta Konráda, který ji unese ze zajetí a zachrání na své lodi. Balet na motivy básně Lorda Gordona Byrona plný krásných tanečních variací, slavného pas de deux Korzára a Medory, ale i působivých bojových scén s piráty. 120 tanečníků na scéně. Balet uvidíme v klasickém nastudování, které je velkou scénickou a kostýmní podívanou. Rekonstrukce původního Petipova baletu v podání tvůrčího tandemu Alexeje Ratmanského, fenomenálního choreografického génia a Jurije Burlaky, specialisty na historické taneční rekonstrukce.

 

Neděle, 26. listopadu 2017 v 15:45 (záznam)
 
ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY

Hudba: Dmitrij Šostakovič
Choreografie: Jean-Christophe Maillot

Francouzský choreograf, současný ředitel Les Ballets de Monte Carlo - Jean Chrisoph Maillot vytvořil exkluzivně pro Bolšoj balet adaptaci Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Pod jeho vedením objevíme zcela nové kvality souboru a diváci se mohou přesvědčit, že výkon Bolšoje je nedostižný i v moderních choreografiích. “Balet Zkrocení zlé ženy není příručkou pro macho-muže, ale obraz setkání dvou rozdílných sil přírody, které hledají cestu k vzájemné harmonii.”

 

 

Neděle, 17. prosince 2017 v 15:45 (záznam)
 

 

LOUSKÁČEK

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Jurij Grigorovič podle Mária Petipy

Rozkošné vánoční představení pro celou rodinu, pohádka o holčičce Mášence a jejím kouzelném vánočním dárku – louskáčku na ořechy, který se v její fantazii promění v krásného prince. Balet na motivy pohádky E.T.A. Hoffmanna je symbolem vánoční atmosféry po celém světě…

 

Neděle, 21. ledna 2018 v 15:45  (živě)
 

ROMEO A JULIE

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Alexej Ratmanskij

Nová inscenace slavného baletu na motivy stejnojmenné tragédie Williama Shakespeara v choreografii mladého talentovaného autora Alexeje Ratmanského, který je v současné době rezidentním choreografem American Ballet Theatre. Světová premiéra patrně nejvýznamnějšího baletu 20. století se uskutečnila v Brně 30. prosince 1938.

 

 

Neděle, 4. února 2018 v 15:45 (záznam)
 

 

DÁMA S KAMÉLIEMI

Hudba: Fryderyk Chopin
Choreografie: John Neumeuier

S pomocí Chopinovy romantické klavírní partitury a srdceryvné choreografii Johna Neumeiera vynáší Světlana Zacharova tuto vášnivou tragedii na zcela novou úroveň.
Nechte se strhnout tragickým dramatem lásky pařížské kurtizány a muže z vyšší společnosti. Balet na motivy románu Alexandra Dumase mladšího, který dal vzniknout i slavné opeře La traviata! John Neumeier, jeden z nejvýznamnějších choreografů současnosti, rozkrývá hlubokou psychologii postav v jednom ze svých nejúspěšnějších titulů. Melancholickou atmosféru marné lásky umocňuje klavírní hudba Frederyka Chopina.

 

Neděle, 4. března 2018 v 15:45  (živě)
 

PLAMENY PAŘÍŽE

Hudba: Boris Asafjev
Choreografie: Alexej Ratmanskij

Dramatický balet o dvou dějstvích s historickým námětem z doby Velké francouzské revoluce, na hudbu ruského skladatele Borise Asafjeva a námětu z díla francouzského básníka Félixe Grase, jehož děj se odehrává v Paříži v roce 1792. Plameny Paříže měly premiéru v Mariínském divadle v tehdejším Leningradě (1932), v choreografii Vasilije Vajnonena, kdy v hlavních rolích vystoupili Natalia Dudinská, Konstantin Sergejev a Vachtang Čabukiani. Hned v následujícím roce se dočkal premiéry i v moskevském Bolšoji (1933) s hvězdným obsazením: Alexejem Jermolajevem a Marinou Semenovou.

 

 

Neděle, 8. dubna 2018 v 16:45 (záznam)

  GISELLE

Hudba: Adolph Charles Adam
Choreografie: Jurij Grigorovič

Balet Giselle je esencí romantismu o prosté dívce Giselle, která se po smrti promění ve vílu, podle libreta francouzského básníka Theophila Gautier. Příběh se volně zakládá na motivu lidové legendy o vílách – mladých dívkách, které zemřou ještě před svatbou, proměňují se ve víly a oblečeny ve svatební šaty a girlandy květin tančí za svitu měsíce. Giselle fascinuje protikladem prvního jednání ve světě lidí a druhého bílého jednání v nadpozemském světě víl. Kouzlem baletu je choreografie říše víl, vytvoření dokonalé iluze nadpozemských bytostí. Giselle působí dojmem nehmotné bytosti, stínu vznášejícího se nad zemí. Zobrazení takového romantického ideálu bylo důvodem, proč tanečnice začaly používat střevíce se zpevněnou špičkou, aby při tanci na špičkách mohly vytvořit dojem nehmotnosti.

 

Neděle, 10. června 2018 v 16:45 (živě)

COPPÉLIA

Hudba: Léo Delibes
Choreografie: Sergej Vikarev

Komický balet o krásné oživlé mechanické panence, která ohrožuje štěstí dvou milenců, na motivy literární předlohy E. T. A. Hoffmanna. Jeden z nejoblíbenějších titulů klasického repertoáru. 

 

Přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD a navíc při projekci na velkém filmovém plátně…. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Divák je nejen v „centru děje a vidí vše z první ruky“, ale dostává se i do zákulisí a vidí tak místa, která běžný divák v sále nevidí… Každý divák dostává program baletu s dějem jednotlivých částí, obsazením i dalšími informacemi…

 

Předprodej vstupenek v pokladně kina Vesmír od 1.9.2017
Abonentní vstupné 230 Kč (při současné koupi minimálně 5 ks vstupenek z programové nabídky)
Základní vstupné 280 Kč
Zlevněné vstupné 250 Kč (děti, studenti, senioři, držitelé průkazek ZTP)