BALET V KINĚ
COPPÉLIE - SATELITNÍ PŘÍMÝ PŘENOS BALETNÍHO PŘEDSTAVENÍ
Z VELKÉHO DIVADLA V MOSKVĚ

Celosvětově nejúspěšnější série baletních přímých přenosů do kin - Bolšoj balet živě - sezóna 2017/18 je ve finále! Posledním letošním představením je Coppélie.

"Coppélie v podání Bolšoje je vším, co si od ní můžete přát – je velkolepá, velmi ruská a zatraceně bravurně zatančená.” (Luke Jennings, The Guardian)

 

  Neděle 10. června 2018 v 16,45 hodin

Balet o třech jednáních.
Hudba: Clément Philibert Léo Delibes
Libreto Charles Nuitter a Arthur Saint Léon
podle E.T.A Hoffmanna
Choreografie: Sergej Vicharev podle Mária Petipy
Dirigent: Pavel Sorokin

Světová premiéra 25.5.1870, Théâtre Impérial l'Opéra, Paříž

Obsazení:
Swanilda: Margarita Shrainer
Franz: Artem Ovčarenko
Coppélius: Alexej Loparevič
Přátelé Swanildy: Daria Bočkova, Antonina Čapkina,
Anastasia Denisova, Elizabeta Kruteleva,
Daria Lovcova, Svetlana Pavlova, Eleonora Sevenard,
Julia Skvorcova

Sólisté a sbor Baletu Velkého divadla v Moskvě/
Bolšoj teatru

Délka přenosu 160 minut včetně dvou přestávek (26 a 26 minut), konec přenosu cca v 19,40 hodin

Balet vypráví příběh na motivy povídek E.T.A Hofmanna o oživlé loutce Coppélii. Námět byl inspirován zájmem veřejnosti o v té době senzační mechanické loutky. Úsměvný příběh se odehrává v prostředí vesnice v tehdejším Rakousku-Uhersku, kde zasnoubený mladík Franz pokukuje po tajemné, neznámé dívce v okně; a budí tím žárlivost své vyvolené Swanildy.
Balet je především příležitostí pro balerínu uplatnit svoji taneční a hereckou virtuozitu. Je plný technicky náročných, bravurních variací a role Swanildy/Coppélie je pro každou tanečnici vrcholnou. Velkou měrou se na neutuchající celosvětové popularitě baletu podílejí také charakterní (foklórní) tance. Coppélie je považována za první balet obsahující autentické folklórní tance. Hudební skladatel Leo Délibes byl vášnivým lidovým sběratelem a tak se můžeme těšit na čardáš, mazurku, polku a řadu dalších tanců.

 

 

 

 

 

Sergej Vicharev intenzivní badatelskou prací vzkřísil to nejlepší z nejslavnější klasické ruské Petipovy verze z roku 1894, na jejímž základě rekonstruoval balet v původní podobě, včetně kostýmů a scény.
Rodák z Petrohradu, absolvent slavného Tanečního učiliště Agrippiny Vaganovové. Svou aktivní taneční kariéru strávil jako sólista Mariinského baletu v Petrohradě. Jako choreograf se specializuje na rekonstrukce historických baletů (Fokinova Petrušky) a především série Petipových baletů jako Spící krasavice, Coppélie a Bajadéra na základě podrobného a komplikovaného historického výzkumu.

 

Kompletní program sezóny 2017/2018 najdete ZDE