OPERA V KINĚ - DĚVČE ZE ZÁPADU
- PŘÍMÝ SATELITNÍ PŘENOS
Z METROPOLITNÍ OPERY V NEW YORKU

Motto:
„Největší operní hvězdy do nejmenších detailů...“

 

 

Děvče ze západu aneb romantický western z Divokého západu podle Giacomo Pucciniho.

 

Sobota 27. října 2018 v 18,45 hodin

DĚVČE ZE ZÁPADU
(La fanciulla del West )

Hudba: Giacomo Puccini
Libreto: Guelfo Cavinini a Carlo Zangarini na motivy hry Davida Belasca
Světová premiéra: 10.12. 1910, Metropolitní opera, New York

Obsazení:
Minnie: Eva-Maria Westbroek
Dick Johnson: Jonas Kaufmann
Nick: Carlo Bosi
Jack Rance: Željko Lučić
Sonora: Michael Todd Simpson
Ashby: Matthew Rose
Jake Wallas: Oren Gradus

Dirigent: Marco Armiliato
Režie: Giancarlo del Monaco
Orchestr a sbor Metropolitan Opera New York

Nastudováno v italském jazyce, uváděno s anglickými a českými titulky

Délka předst. cca 230 minut, včetně dvou přestávek (44 a 43 min). Konec přenosu cca ve 23,00 hodin.

 

 

V Pucciniho opeře Děvče ze Západu, jejíž premiéra se uskutečnila v roce 1910 právě v Met za přítomnosti samotného skladatele, ztělesní hvězdný Kaufman úlohu psance Dicka Johnsona (alias bandity Ramarrez), v jehož ryzí nitro nepřestává věřit srdnatá, čestná a ctěná majitelka baru Minnie v podání nizozemské sopranistky Evy-Marie Westbroek. Oba pěvci současně kráčejí ve šlépějích tak legendárních veličin, jakými byli Enrico Caruso a Emma Destinnová, první představitelé těchto rolí. Světově uznávanou Evu-Marii Westbroek mělo české publikum příležitost slyšet například během galavečera Štefana Margity v listopadu 2016 v Národním divadle.

   

Kaufman, jeden z nejžádanějších tenoristů generace, si získá srdce pistolnice Minnie
„Jsem velice šťastný a vděčný, že mám tak nadšené fanoušky, kteří by mě nejradši viděli vystupovat každý den,“ vyznal se devětačtyřicetiletý Jonas Kaufman, nejvšestrannější tenorista generace, začátkem roku 2018 v rozhovoru pro agenturu AP.

Charakterního šerifa Jacka Rance, který strádá neopětovanou láskou k Minnie, v boji o ni se však nikdy neuchýlí ke špinavostem, ztvární v drsných kulisách zlaté horečky a Divokého západu poloviny 19. století barytonista Željko Lučić. Orchestr Met bude řídit osvědčený Marco Armiliato.

Pucciniho opera Děvče ze Západu (La Fanciulla del West) měla premiéru 10. prosince 1910 v newyorské Met. Stejně jako Pucciniho předchozí opera, Madam Butterfly, byla zkomponována podle divadelní hry amerického dramatika Davida Belasca, jako libretisté se na ní podíleli Carlo Zangarini a Guelfo Civinini. Ačkoliv byla opera už od své premiéry zjevně úspěšná, jako by na světových scénách byla ve stínu slavnějších Pucciniho oper, zejména Bohémy, Tosky, a právě Madam Butterfly. Pro mnohé má však Děvče ze Západu mimořádnou vnitřní sílu a operní historie je přijala jako klasické dílo verismu. Premiéra opery proběhla v roce 1910 za přítomnosti skladatele, hlavní role zpívali Enrico Caruso a Ema Destinnová, dirigoval proslulý
Arturo Toscanini.