Digitální kino v Náchodě

Rozvoj techniky všeobecně se nevyhnul ani v oblasti kinematografie. V tomto oboru je snaha tvůrců představit divákovi nejen "neskutečné zážitky", ale představit je také v co nejlepší kvalitě. V současné době již promítání z klasického filmového pásu dosáhlo svého vrcholu (naposledy vylepšený digitální zvuk) a další cesta zlepšování kvality promítání je v digitální formě.

Co je digitální kino ve standardu DCI?

Digital Cinema Initiatives (DCI), byla založena v roce 2002 a sdružuje americká majors studia Disney, Fox, MGM, Paramount, Sony Pictures Entertainment, Universal a Warner Bros. V roce 2005 vydala první DCI specifikaci (DCSS), tedy dokument, který přesně stanovuje postupy a technologie digitálního kina jako ekvivalentu 35mm projekcí. Tento materiál je pravidelně aktualizován a postupně se stává normou. Dle této specifikace probíhá celý proces digitalizace… Pod pojmem digitální kino si můžeme velmi zjednodušeně představit vlastní digitální projektor, samotný film je nahrán v podobě dat na počítačovém kinoserveru a o kvalitní zvuk se stará neméně kvalitní zvukový procesor. Můžeme říci, že ve světě se stává digitální kino standardem a také u nás došlo v posledních několika měsících k poměrně velkému rozmachu. Je potřeba si uvědomit, že tato technologie nejenže umožní divákovi shlédnout snímek v nevídané kvalitě, ale nabízí také další možnosti. Jednou z nich je "zažít" promítání filmů ve 3D, což je v poslední době velký trend ve filmovém průmyslu. Další výhodou digitální techniky, je možnost uvedení snímku v den premiéry kdekoliv na světě. Náš divák má tedy možnost sledovat premiérově daný film ve stejný okamžik, jako divák v zámoří. K neposlední řadě výhod také patří promítání prakticky jakýchkoliv dostupných pořadů, jako přímých sportovních přenosů, přenosů např. z Metropolitní opery, různých koncertů, divadel, apod. Od 3. září 2009 mají i diváci v Náchodě možnost porovnat rozdíl v kvalitě mezi klasickým promítáním z 35 mm filmu a digitálním 2D promítáním a navíc mají možnost navštívit digitální představení ve 3D (čili trojrozměrnou projekci, kterou shlédnete se speciálními 3D brýlemi). Kino Vesmír se tak stalo 32 sálem v ČR, 14 městem v ČR, šestým jednosálovým kinem v ČR a druhým kinem v královéhradeckém kraji, které svým divákům nabídlo tuto unikátní techniku.

A jak to vlastně funguje?

Projektor určený k projekci dle D-cinema standardu je drahá věc. Musí podporovat protokoly, které zaručí kódování a bezpečnost dat, dostatečnou světelnost a potřebné rozlišení. Rozlišení 2K (2048 obrazových bodů přes šířku obrazu) je standardem, který odpovídá nové distribuční kopii a je běžné u dnešních D-cinema projektorů. Projektory používají DLP čipy (zařízení, které zobrazuje vlastní film a při průchodu nebo odrazu světla je pak promítán obraz na plátno) od firmy Texas Instruments. U nás je nainstalován projektor Barco DP 2000. Film se u digitálního kina přehrává z kinoserveru. Je to zařízení, které funguje jako multimediální počítač, ale s tím rozdílem, že komponenty jsou dimenzovány pro profesionální použití. Operačním systémem je Linux, nebo některý z jeho klonů. Kinoserver obsahuje vlastní přehrávací jednotku, úložiště dat (filmů), 3D jednotku. Film se do kina dostane na přenosném HDD, pomocí USB konektoru se propojí s kinoserverem a film se z HDD zkopíruje do kinoserveru. Je to obdoba zkopírováni souboru z diskety do PC. Pokud film není zašifrován, jde již pomocí LCD dotykového obrazovky rovnou přehrát. Pokud je film šifrován (což jsou všechny distribuční filmy), je třeba do kinoserveru zavést tzv. KDM (Key Delivery Message), neboli klíč. Jde o počítačový soubor, který kino obdrží od distributora a bez kterého je film nepřehratelný. Po nahrání klíče i filmu se klíč s filmem v kinoserveru spáruje, a pokud je vše v pořádku, je film přehratelný. V samotném klíči je definováno, jakým způsobem může kino film promítat. Nejčastějším způsobem je nadefinovaní od kdy do kdy se film v kině hraje. V Náchodě máme nainstalován server Dolby DSS 200, samotný film na serveru zabírá cca 100 - 180 GB…

A jak je film zabezpečen proti pirátství?

Digitální film na HDD je velmi silně šifrován. K poslednímu dešifrování dochází až před samotným čipem, tudíž nelze do cesty "vnořit" zařízení, které by signál zaznamenalo. Samotné dešifrování není v reálném čase možné. Klíče k filmu jsou nadefinovány přesně na jediné sériové číslo daného serveru a projektoru, tudíž ani ztráta filmu a klíče nepovede k "ukradení" filmu…

Jak fungují 3D projekce?

V Náchodě používáme 3D systém Dolby, tj. systém využívající posunu barevného spektra. Tento systém vychází z klasického anaglyfického - používajícího modrý a červený filtr, ale použité filtry jsou zde sofistikovanější tím, že zvlášť rozdělí červenou, zelenou a modrou složku obrazu na dvě s nižší a vyšší vlnovou délkou. Těmi pak odděluje obraz pro levé a pravé oko. Systém má oproti anaglyfu výhodu, že barvy rozkládá rovnoměrně, takže výsledný obraz je barevně nezkreslený a diváci s dominantním zrakem na jedno oko již nemají při sledování filmu nepříjemné pocity. Výhodou tohoto systému je možnost promítat na standardní plátno, cena brýlí je sice vyšší než u konkurenčních systémů RealD, ale zase o cca polovinu levnější než u systému s aktivními brýlemi (Xpand). Při instalaci je do projektoru vložen rotující barevný kotouč, který provádí barevný posun ve zmíněných třech složkách… Divák obdrží před představením plastové pasivní brýle, které po jeho skončení odevzdá obsluze kina. Všechny použité brýle se pak následně dezinfikují v myčce a jsou připraveny k dalšímu použití…