VÝSTAVA V KINĚ
HOKUSAI Z BRITSKÉHO MUZEA

Vlna jménem Hokusai. Revoluční dokument ukáže nejslavnějšího japonského umělce pod lupou.

Britské muzeum uvádí fascinující výstavu „Leonarda Východu“ Kacušika Hokusaie ve filmu. Fascinující pohled na tvorbu nejslavnějšího japonského malíře, který významně inspiroval západní výtvarné umění i komiksovou tvorbu, využívá nejmodernější videotechnologie a přibližuje ji tak do nejjemnějších detailů...

 

HOKUSAI Z BRITSKÉHO MUZEA

Středa 29. listopadu 2017 v 19,30 hodin

délka: 90 minut, anglicky s českými titulky.

 

Výstava byla instalována ve slavném Britském muzeu od května do srpna 2017 a brzy po zahájení byla kompletně vyprodána. Film je tak jedinečnou příležitostí, jak se přiblížit nejslavnějším klenotům japonského mistra, které vznikly v posledních 30 letech jeho života. Hokusai (1760 – 1849) prožil dramatický excentrický život plný zvratů i chudoby, nikdy se však ve svém umění nevzdal představy o dokonalosti a touhy proniknout k samé podstatě světa. Jeho nadčasové grafiky a malby oslavující lidství i všemocnou přírodu prezentují ve filmu přední světoví experti, kteří ilustrují šíři mistrova uměleckého dědictví a odkazu, jenž silně ovlivnil celou generaci evropských impresionistů včetně Moneta, Van Gogha nebo Toulouse-Lautreca. Hokusai je současně jediný malíř, který má vlastní emoji inspirované jeho ikonickou Velkou vlnou u Kanagawy a duchovní otec japonského komiksového stylu využívaného v anime.

 

 

Jeho obraz modré vlny se stal ikonou, a to doslova. Kacušika Hokusai je nejslavnější japonský malíř a současně jediný umělec, který má vlastní emoji. Britské muzeum mu na jaře připravilo obsáhlou výstavu, která byla brzy po zahájení kompletně vyprodána. Film Hokusai z Britského muzea je tak jedinečnou příležitostí pro české diváky, jak se přiblížit nejslavnějším klenotům japonského mistra, které vznikly v posledních 30 letech jeho života. Fascinující výstava je zachycena za pomoci nejmodernější videotechnologie a předvádí tvorbu „Leonarda Východu“, který inspiroval celou generaci evropských impresionistů včetně Moneta a Van Gogha i moderní komiksovou tvorbu, do nejjemnějších detailů.

Film Hokusai z Britského muzea vznikal v USA, Japonsku a hlavně ve výstavních prostorách slavného The British Museum v Londýně. Filmové diváky v něm provází historik umění Andrew Graham-Dixon, kurátor výstavy Tim Clark a další špičkoví historici umění. Součástí filmu jsou rozhovory s věhlasným japonským umělcem Yukim Ideguchim nebo pop artovou ikonou Davidem Hockneym, který vliv Hokusaie na moderní umění přirovnává k významu Picassa pro současnost.
„Film představuje neúnavného génia, který vynalézal stále nové formy obrazů, od těch, které daly základ impresionismu a art nouveau, přes figury a grafiky, až po pozdní malby přímo rembrandtovské hloubky,“ líčí nadšeně britský list The Guardian.
Nejslavnějším dílem Kacušiky Hokusaie (1760-1849) je bez pochyby Velká vlna u pobřeží Kanagawy ze série 36 pohledů na horu Fudži. Začal na ní pracovat až ve svých 70 letech a dodnes je nejproslulejším japonským dílem, navíc s vlastní emoji. Právě toto pozdní období jeho tvorby, kdy vznikly nejznámější dřevoryty zachycující horu Fudži zasvěcenou japonským buddhistům, je jádrem pozornosti celého dokumentu.