BALET V KINĚ - "LABUTÍ JEZERO" - ZÁZNAM BALETU
Z VELKÉHO DIVADLA (BOLŠOJ TĚATRU) V MOSKVĚ

Labutí jezero, symbol baletní noblesy a elegance, romantického střetu nadpřirozeného dokonalého světa a reálného světa zrady a podvodu v podání nejbrilantnějších tanečníků planety z ruského Bolšoje.

 

  Neděle 5. února 2017 v 15,45 hodin
LABUTÍ JEZERO
Balet o dvou dějstvích a čtyřech aktech

Hudba: Petr. I. Čajkovskij
Libreto Valentin Petrovič Běgič a Fedor Vasiljevič Gelcer podle pohádky Labutí proud ze sbírky Německých národních pohádek
Choreografie: Jurij Grigorovič podle Lva Ivanova a Mária Petipy
Dirigent: Pavel Sorokin

Světová premiéra: 20.4.1877, Bolšoj Těatr, Moskva

Obsazení:
Odetta, Odilie: Svetlana Zacharova
Princ Siegfried: Denis Rodkin
Rudovous: Artem Beljakov
Šašek: Igor Tsvirko
Královna: Jekatěrina Barykina
Učitel: Alexej Loparevič
Princovy přítelkyně: Jelizaveta Kruteleva a Kristina Kretova
Ceremoniář: Alexandr Faděječev

Sólisté a sbor baletu Bolšoj těatru v Moskvě

Délka baletu 155 min. včetně jedné 20 min. přestávky, konec záznamu v 18,40 hodin

Klasické Labutí jezero je symbolem Bolšoj baletu a ruské baletní tradice. Romantická báje o dívkách zakletých do labutí, které může vysvobodit jen čistá láska je odrazovým můstkem pro tanec s nadlidským půvabem a elegancí, ve kterém se prolíná krása lidská a labutí...

 

Nesmrtelný příběh o lásce prince Siegfrieda a něžné princezny Odetty, kterou zlý Rudovous proměnil v labuť, se pro veřejnost stal synonymem klasického tance. Labutí jezero představuje pro každou novou generaci sólistů a pro celé soubory velkou výzvu k prezentaci vrcholného tanečního umění.
Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům a je součástí repertoáru všech světových scén. Původem německá pohádka o princezně Odettě proměněné v labuť, o černokněžníku Rudovousovi a o nešťastném princi, který zapomene na svou přísahu, si získala nesmrtelnost díky hudbě P. I. Čajkovského a také díky původní dochované choreografii Lva Ivanova a Mariuse Petipy.

Zacharova a Rodkin: Nejhvězdnější možné obsazení
V hlavní roli zazáří nedostižná Světlana Zacharová, která na jevišti vzbuzuje zdání, že se pro roli labutí princezny narodila. Jako princ jí bude sekundovat mladičká vycházející hvězda Denis Rodkin, pro kterého bude nedělní přímý přenos životní příležitostí. Královna veškerého dění na jevišti...Když se usměje, jste ztraceni. Je primabalerínou více, než kterákoliv jiná tanečnice současnosti.
Clement Crisp o S. Zacharové (Financial Times)

 

  Z historie baletu:

Balet Labutí jezero je považován za vrcholné dílo baletního klasického umění. Labutí jezero, symbol baletní noblesy a elegance, romantického střetu nadpřirozeného dokonalého světa a reálného světa zrady a podvodu v podání nejbrilantnějších tanečníků planety z ruského Bolšoje. Jurij Grigorovič, choreograf
slavných dramatických baletů v roce 2001 zrevidoval dílo s velkolepou scénou a kostýmy.
V r. 1888 byl balet uveden v Národním divadle v Praze. Premiéře byl přítomen sám P. I. Čajkovskij, kterého Pražané přijali s velkou úctou.

JURIJ GRIGOROVIČ
V záznamu uvidíme klasické nastudování, typické pro Bolšoj balet. Choreografii vytvořil podle historického originálu Maria Petipy Jurij Grigorovič, který formoval styl Bolšoje po dlouhých úspěšných 30 let, kdy se Bolšoj těšil na výsluní největší celosvětové slávy.
BOLŠOJ BALET
Bolšoj balet je bezesporu jeden z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776). Ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky jako Světlana Zacharova, Natalia Osipova, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Bolšoj balet zvolil pro dramaturgii sezóny přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let.

 

 

Kompletní program sezóny 2016/2017 najdete ZDE