HUDEBNÍ DOKUMENT V KINĚ: NECHTE ZPÍVAT MIŠÍKA

Příběh rockera s duší básníka, který uvádíme při příležitosti zpěvákových sedmdesátých narozenin...

 

 

ČTVRTEK
9. března 2017 v 19,30 hodin

 

 

Režie: Jitka Němcová

Badatelská spolupráce: Petra Verzichová

Hrají: Vladimír Mišík, Radim Hladík, Adam Mišík, Bára Mišíková, Martin Maťo Mišík, Eva Mišíková, Daniel Gaughan, John T. Gaughan, Pavel Skála,
Petr Kulich Pokorný, Jiří Veselý, Vladimír Pavlíček, Jirí Zelí Zelenka,
Jaroslav Olin Nejezchleba, Jan Hrubý, Stanislav Klásek Kubeš,
Vladimír Guma Kulhánek další muzikanti, kamarádi a doktoři
 

Délka dokumentu: 100 minut

 

 

Režisérka Jitka Němcová představuje ve svém celovečerním dokumentu životní příběh Vladimíra Mišíka, legendárního českého rockera, vynikajícího muzikanta, člověka, který si vždycky stál za svým a nenechal se zkorumpovat ani mocí a metály, ani komercí.
Vladimír Mišík patří k zásadním osobnostem české populární hudby. Svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Je spoluzakladatelem (s kytaristou Radimem Hladíkem) kapely Blue Effect a přes čtyřicet let hraje s kapelou Etc. Filmový příběh Vladimíra Mišíka je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Střídání fiktivního prostoru na „Mišíkově planetce“ s realitou na planetě Zemi vnáší do filmu rytmus, vtip, hravost a vřelou lidskost.
Součástí Vladimírova osudu je i téma nepoznaného otce, amerického vojáka, po němž zbyly jen matčiny vzpomínky a dvě fotografie. Snaha dozvědět se o něm něco bližšího však až do roku 2016 nevedla k žádným výsledkům …

Vladimír Mišík je rocková legenda, která má vlastní planetku. Objevili ji v roce 1995 čeští astronomové z Hvězdárny Kleť a pojmenovali ji na jeho počest. Převážně na planetce Mišík se také odehrává dokumentární film režisérky Jitky Němcové o Vláďovi Mišíkovi, o jeho nádherných písních, o vzpomínkách na největší životní bizarnosti a také o jednom napínavém pátrání.
Poslouchat Vláďu Mišíka bylo za minulého režimu vyjádřením postoje proti komunistům. Ačkoliv nezpíval protestsongy a nepředstavoval ani underground, lidé si z něj udělali symbol postoje proti režimu. Režisérku zaujaly absurdity, které vnášely dějiny prakticky do celého Vladimírova života. Například jak se v rámci odmítání vojny zařizovala modrá knížka a jak se to hodilo při hledání názvu kapely. Jak si za komunistického režimu vysloužit zákaz koncertování za odmítnutí spolupráce s StB a jak v současnosti odmítat státní vyznamenání. Vladimír se ve filmu Jitky Němcové ovšem svěřuje i s životním tématem neúspěšného pátrání po tátovi, americkém vojákovi, do kterého se jeho maminka zamilovala koncem II. světové války a kterého Vladimír nikdy nepoznal. Podaří se režisérce Vláďova otce přece jen najít? A jaké překvapení mu ještě pátrání přinese?

 

Vladimír Mišík (nar. 8. 3. 1947) je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Muzikanti pod značkou ETC začali vystupovat v roce 1974. Vladimír Mišík s kapelou ETC přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech koncertuje dodnes. Do roku 2007 vydal Vladimír Mišík & ETC… 10 řadových alb a několik dalších kompilací.
Český rockový zpěvák, skladatel, textař, svými spoluhráči a přáteli už léta mírně ironicky, avšak právem přezdívaný „Legenda“. Se svou první kapelou hrával po parcích Elvise a Semafor, na barrandovském truhlářském učilišti založil skupinu Uragán. Po krátké epizodě u Komet byl přizván jednou z nejslavnějších českých kapel 60. let Matadors, kde se začal hudbou zabývat profesionálně. Dále prošel Orchestrem Karla Duby, založil první vlastní kapelu New Force, se kterou odehrál jediný koncert v srpnu 1968, posléze byl krátkodobě angažován jako sólový kytarista v George & Beatovens Petra Nováka. V zimě 1968 s bývalým kolegou z Komet a Matadors, kytaristou Radimem Hladíkem, založili Blue Effect. S ním se Mišík prezentoval na první dlouhohrající desce Meditace. Po jejím vydání byl ze souboru vyhozen, vzápětí jej bubeník Jaroslav ´Erno´ Šedivý pozval do další slavné kapely tehdejší doby, Flamenga. S ním natočil Vladimír Mišík dodnes nesmrtelné album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. Dříve než album stačilo vyjít, Flamengo se rozpadlo a Mišík založil epizodní soubor Formace. Ke konci první poloviny sedmdesátých let založil skupinu ETC..., se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech – koncertuje dodnes. Zároveň se začal věnovat vedlejšímu akustičtějšímu sdružení Čunderground (původně s Vladimírem Mertou, Honzou Hrubým ad., dnes vesměs se členy ETC...). V letech 1976 – 2004 vydal Vladimír Mišík s ETC... deset řadových alb, několik dalších kompilací a podílel se na několika vedlejších projektech. Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků (Václav Hrabě, Josef Kainar, Jiří Dědeček ad.), doslova zlidověly a jsou ozdobami „kytarových večírků“ několika generací.