DIVADLO V KINĚ - O MYŠÍCH A LIDECH
ZÁZNAM Z DIVADLA LONGACRE Z NEWYORSKÉ BROADWAYE

NT Live, které už se několik let neomezuje pouze na přenosy z britského Národního divadla, svým divákům poprvé představí slavnou newyorskou Broadway. Z nejznámější divadelní scény světa promítne záznam hry O myších a lidech, kterou v roce 1937 zadaptoval spisovatel John Steinbeck podle vlastní novely.

 

O myších lidech se na jevišti divadla Longacre od března do července loňského roku potkávali dva slavní herci, James Franco (držitel Zlatého glóbu a oscarové nominace za film 127 hodin) a Chris O’Dowd (Ženy sobě či seriál Girls). Tento významný revival hry od vítěze Nobelovy ceny Johna Steinbecka nabízí působivý portrét amerického ducha a srdceryvné svědectví o přátelství a jeho poutech.

 

 
Úterý 14. dubna 2015 v 18,00 hodin

O MYŠÍCH A LIDECH
(Of Mice and Men)

Autor: John Steinbeck
Režie: Anna D. Shapiro

Hrají:
George: James Franco
Lennie: Chris O’Dowd
Curleyho žena: Leighton Meester
Candy: Jim Norton
Crooks: Ron Cephas Jones
Curley: Alex Morf
Carlson: Joel Marsch Garland
Whit: James McMenamin
Šéf: Jim Ortlieb
Slim: Jim Parrack

Premiéra: 19. března 2014 v Longacre Theatre, Broadway, New York

Uváděno v anglickém originále s doprovodnými anglickými a českými titulky v obraze.

Délka představení cca 150 minut, včetně 20 minutové přestávky.

Jediná Steinbeckova divadelní hra
Novela O myších a lidech vyšla v roce 1937, a už v listopadu stejného roku se uváděla na jevišti, a to rovnou na Broadwayi. Kniha v době premiéry stále figurovala mezi bestsellery. Příběh se odehrává v Kalifornii jen o pár let dříve, během hluboké hospodářské krize, jíž se Steinbeck věnoval i v románu Hrozny hněvu. Hlavními tématy jeho jediné divadelní hry jsou však především rasismus, osamělost, předsudky vůči mentálně postiženým a osobní svoboda. I díky třem filmovým adaptacím z let 1939, 1982 a 1992 patří příběh o přátelství dvou mužů, z nichž je jeden slabomyslný, mezi nejznámější díla Johna Steinbecka, spisovatele oceněného Pulitzerovou i Nobelovou cenou.

 

 

Inscenace zkušeného týmu
Nedávné divadelní představení, které se v newyorském divadle Longacre hrálo od března do července 2014, dojemné drama oživilo zase pro novou generaci. Zvlášť když se v něm ukázalo několik populárních herců, James Franco, Chris O’Dowd nebo Leighton Meester (seriál Super drbna). O’Dowd a autor světelného designu Japhy Weideman byli za svůj výkon nominovaní na cenu Tony. Hra sama je od své premiéry v 30. letech ověnčena cenou newyorských divadelních kritiků.
Prestižní ceny včetně Tony má doma i režisérka inscenace Anna D. Shapiro díky své verzi dramatu Srpen v zemi indiánů (nejen fanoušci Benedicta Cumberbatche budou znát jeho nedávnou filmovou verzi Blízko od sebe). Kostýmy navrhla Suttirat Anne Larlarb, která Jamese Franca oblékala už ve filmu 127 hodin a jejíž práci fanoušci NT Live znají z oblíbeného představení Frankenstein.

 

John Steinbeck
Narodil se v roce 1902 v Salinas v Kalifornii, kde se odehrává řada jeho knih. Univerzitní studia literatury na Stanfordu nedokončil, po nich se rok živil jako dělník a novinář v New Yorku. První román mu vyšel v roce 1929, kdy už žil opět v Kalifornii. Úspěch a finanční jistotu mu přinesla v roce 1935 sbírka povídek Pláň Tortilla. Celou kariéru experimentoval s různými tématy. V 30. letech napsal tři silná díla o kalifornských dělnících, Bitva, O myších
a lidech a Hrozny hněvu, za které dostal Pulitzerovu cenu. Ve 40. letech se věnoval filmu, poté se zapojil do válečného úsilí. V roce 1952 vyšla jeho ambiciózní sága Na východ od ráje, vycházející i z historie jeho vlastní rodiny. Poslední léta života strávil v New Yorku a okolí, se svou třetí ženou často cestoval. V roce 1962 získal Nobelovu cenu, zemřel o šest let později.