OPERA V KINĚ - NÁPOJ LÁSKY
- PŘÍMÝ SATELITNÍ PŘENOS
Z METROPOLITNÍ OPERY V NEW YORKU

Motto:
„Největší operní hvězdy do nejmenších detailů...“

 

 

Po melodramatické Tosce se publikum přenosů z Metropolitní opery odreaguje u jedné z nejpopulárnějších komických oper, Nápoj lásky. Korunou této rozmarné parafráze na pověst o Tristanovi a Isoldě, bývá v předních operních domech obsazení titulních rolí Adiny a Nemorina. V sezóně 2012/2013 ztvárnili milostný tandem hvězdná Anna Netrebko a Matthew Polenzani. Vynikající Polenzani dostal důvěru i při opětovném uvedení produkce v letošní sezóně, jako svéhlavá a krásná Adina se tentokrát představí jihoafrická sopranistka Pretty Yende, která patří mezi nejzářnější objevy světové operní scény posledních let. A výkony obou zahrnuje kritika superlativy. Na magickou sílu Nápoje lásky se tak díky přímému přenosu z Met mohou těšit diváci dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa...

 

Sobota 10. února 2018 v 17,45 hodin

NÁPOJ LÁSKY
(L’elisir d’amore)

Hudba: Gaetano Donizetti
Libreto:
Felice Romani

Světová premiéra: 12. května 1832, Teatro Canobbiana, Milan

Adina: Pretty Yende
Nemorino: Matthew Polenzani
Belcore: Davide Luciano
Doktor Dulcamara: Ildebrando D’Arcangelo

Dirigent: Domingo Hindoyan
Režie: Bartlett Sher
Orchestr a sbor Metropolitan Opera New York

Nastudováno v italském jazyce, uváděno s anglickými a českými titulky

Délka představení cca 170 minut, včetně jedné přestávky (34 minut). Konec přenosu cca ve 20,55 hodin.

 

 

The Huffington Post konstatuje, že Matthew Polenzani, jenž má na kontě více než 300 vystoupení v Met v 37 rolích, představil v inscenaci výrazného Nemorina. Jeho podání legendární árie „Una furtiva lagrima“ odměňuje publikum Met dlouhým potleskem. „Jeho robustní a jistý vokál září,“ popisuje americký deník.
Charismatická sopranistka Pretty Yende, která uchvátila publikum už při svém debutu v Met v roce 2013 – kdy během jediného týdne nastudovala roli Adèle v Rossiniho méně frekventované opeře Hrabě Ory a nadšená kritika záhy oslavovala „neuvěřitelný start neuvěřitelné kariéry“ – je pak v roli Adiny jednoduše přirozená. Podle The New York Times prezentuje pěvkyně „podmanivou kombinaci kuráže a elegance“, přičemž její projev získává na teple a na hloubce adekvátně tomu, jak se její flirt s Nemorinem postupně proměňuje v lásku. Pod taktovkou venezuelsko-švýcarského dirigenta a manžela Sonji Jončevy Dominga Hindoyana tak excelují oba hlavní protagonisté. Uznání kritiky však sklízejí i Davide Luciano, italský barytonista, který sugestivně ztvárnil seržanta Belcoreho, Nemorinova soka v lásce, a basista Ildebrando D’Arcangelo jako potulný šarlatán Dulcamara vydávající levné víno za kouzelný elixír. The Huffington Post přitom zvláště vyzdvihl jeho silný hlasový fond a způsob, jímž postihuje všechny nuance mastičkářova charakteru.

   

Už po gala premiéře v září roku 2012 ocenil The New York Times, že Sherovo nastudování Donizettiho „Elixíru“ zachovává vzletnost a hravost belcantové opery, nepostrádá však ani citlivost k sociálnímu rozměru příběhu Adiny a Nemorina. Ten se odvíjí v malé italské vesnici v období Risorgimenta, hnutí za jednotu a nezávislost Itálie po roce 1815, a zachycuje rozmanité překážky, jež provázejí milostné vzplanutí chudého venkovana Nemorina k sečtělé a movité statkářce Adině.
Ani v letošní sezóně se Bartlett Sher, držitel prestižní divadelní Ceny Tony, nepouští do bezhlavých experimentů. V dobových kulisách scénografa Michaela Yeargana dává svým režijním vedením vyniknout pěveckým výkonům, jež v nejlepší tradici bel canta přinášejí rozverný i jiskrný Nápoj lásky.

 

 

Rozmarná hudební komedie Nápoj lásky patří k oblíbeným dílům žánru opery buffa (komické opery). Mezi jejími postavami najdeme tradiční veseloherní typy, navazující na commedia dell´arte: nafoukaného oficíra Belcora a vychytralého doktora-šarlatána Dulcamaru. Pokud však jde o obě hlavní postavy - bezhlavě zamilovaného mládence Nemorina a náladovou krásku Adinu - ty již spojují v sobě komediální rysy s vážnějšími, romantickými tóny. Děj je prostý: Nemorino touží po nápoji lásky, který by mu získal Adininu přízeň, podnikavý Dulcamara mu pohotově prodá jakousi láhev - a co je vlastně v ní? Ať je to cokoliv (třeba i obyčejné víno), zabere to výborně, a Nemorinova láska přece jen nezůstane neopětována...
Italský skladatel Gaetano Donizetti je autorem více než sedmdesáti oper – vážných i komických. Přestože se na současných jevištích čas od času objevují i jeho méně známá díla, nejčastěji se hraje oblíbená hrstka několika jeho oper, mezi které Nápoj lásky, jako jedna z nejlepších skladatelových oper, nepochybně patří.
Opera má nejen krásné árie, z nichž světovou popularitu získala „Una furtiva lagrima“, která nemůže chybět v repertoáru žádného tenoristy, ale i vtipně napsané ansámbly.
Domenico Gaetano Maria Donizetti (29. listopadu 1797 Bergamo – 8. dubna 1848 Bergamo) byl italský operní skladatel. Jeho nejslavnější dílo je opera Lucie z Lammermooru (1835). Operní scény celého světa uvádějí velmi často jeho další díla, např. Nápoj lásky (1832), Robert Devereux (1837) nebo Don Pasquale (1843). Donizetti byl spolu s Vincenzem Bellinim a Gioacchinem Rossinim vůdčí osobností v operním skladatelském stylu bel canto.

 
 

 

Kompletní program sezóny 2017/2018 najdete ZDE