PŘIPRAVUJEME PRO VÁS - MŮŽETE SE TĚŠIT...

 

od 26. května 2023

MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ

ČR - 2023

Zlu se nesmí ustupovat. Nikdy! Historický film Petra Nikolaeva (mj. „Báječná léta pod psa“ nebo „Lidice“) o muži, který se vzepřel moci sovětského impéria a postavil se mu do cesty. Lékař a vrcholný politik František Kriegel byl jednou z tváří pražského jara. Po srpnu 1968 se jako jediný z československých politiků vzepřel Brežněvovi a přes silný nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem okupantů. Hlavní roli ve strhujícím příběhu hraje Tomáš Töpfer, aktuálnost filmu podtrhuje fakt, že část filmu tvůrci natočili na podzim 2021 v ukrajinské Buči… V hlavní roli Tomáš Töpfer, v dalších rolích Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban, Alois Švehlík, Jiří Ployhar, Daniel Heriban, Miroslav Táborský a Zuzana Kajnarová. V PONDĚLÍ 29. KVĚTNA FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍ ZA ÚČASTI TVŮRCŮ FILMU!

 

30. května 2023

MARY CASSATT – MALBA MODERNÍ ŽENY

Mary Cassatt - Painting the Modern Woman – Velká Británie 2023

Dokument z cyklu Exhibition on Screen.
Mary Cassatt se proslavila malbou běžných životů žen kolem sebe. Její radikální obrazy je ukazovaly jako intelektuální a zvídavé, což představovalo zásadní posun v tom, jak byly ženy v umění vnímány. Vytvořila desítky obrazů a grafik matek a dětí, sama se ale nikdy nevdala, ani neměla děti. Byla vzdělanou umělkyní, která se rozhodla připojit ke skupině pařížských radikálů – impresionistů. Skrze její tvorbu a rozhovory s předními kurátory a umělci vypráví film příběh někdy přehlížené americké impresionistky, jejíž malby moderních žen ale stály v centru zásadních kulturních a společenských změn. České titulky.

 

 

od 1. června 2023

SPIDER-MAN: NAPŘÍČ PARALELNÍMI SVĚTY

Spider-Man: Across the Spider-Verse – USA 2023

Miles Morales, který je nyní na plný úvazek dobrým sousedem Spider-Manem v Brooklynu, se znovu setkává s Gwen Stacyovou, se kterou se vydá na zběsilou jízdu Mnohovesmírem, v němž se setká s novou partou Pavoučích hrdinů, kteří brání samotnou podstatu paralelních světů. Když se však mezi Pavoučími hrdiny objeví rozpor, jak se vypořádat s novým nebezpečím, Miles zjistí, že bude muset přehodnotit, co pro něj znamená být hrdinou, aby zachránil ty, které na světě miluje nejvíc… Volné pokračování akčního animovaného sci-fi studia Sony a Marvel Studios, uváděné v českém znění.

 

 

 

od 2. června 2023

PAPPA MIA!

About My Father – USA 2023

Italské kořeny nezapřeš! Mladý muž Sebastian musí vzít svého buranského italského otce na víkend do honosného sídla mezi excentrické americké snoby. Pappa Mia!, tohle bude víkend k pohledání. Velmi svérázného tátu hlavního hrdiny a skutečnou italskou pohromu hraje Robert De Niro v té nejlepší komediální formě. České titulky.

 

 

od 5. června 2023

COOL GIRL!

ČR - 2023

Tři mladé hrdinky, tři velké sny a jedna soutěž, která může všechny tyhle sny splnit. Klavíristka Anet (Kristal Shine), atletka Marta (Dominique Alagia) a tanečnice Tina (Anna Šulcová) stojí na startovní čáře dospělých životů. Mají své touhy a naděje, ale do jejich příběhů se také promítají rodinné problémy či milostné trable. Každá z trojice dívek se přihlásí do soutěže Cool Girl s nadějí, že vítězství by mohlo pomoci nasměrovat jejich život správným směrem. Postupně však zjišťují, že k tomu, aby si člověk uvědomil svou hodnotu, je třeba především věřit v sebe sama. Film vznikl na motivy stejnojmenné úspěšné knihy Leny Valenové. V dalších rolích Veronika Bellová, Kateřina Brožová, Filip Blažek, Sabina Laurinová, Jakub Jíra a Marek Dobeš.

 

 

6. června 2023

ERHART

ČR - 2023

Mladý muž se vrací do rodného města, aby navštívil matku. Erhart tak musí rozplétat temnou historii malého města, sahající k privatizačním podvodům. Vizuálně působivý psychologický thriller o morálním odkazu 90. let na českou současnost byl doposud uveden na mezinárodních festivalech v Evropě, Asii a nyní vstupuje do českých kin. Celovečerní debut Jana Březiny, který absolvoval FAMU pod vedením Věry Chytilové, představuje talentovaného Filipa Březinu v hlavní roli mladíka Erharta, který za pomoci kamarádky Bíby a její poručnice (Elizaveta Maximová) zjišťuje okolnosti vytunelování místní továrny. Rozvíjí se tak spletitý příběh o dvou rodinách, jejichž osudy byly a jsou bytostně spjaty s privatizačními podvody 90. let. Jedná se však o příběh palčivě současný…

 

 

7. června 2023

AFTERSUN

AFTERSUN – Velká Británie 2022

Debut Charlotte Wells, nominovaný na Oscara, vás dostane do melancholických devadesátek, atmosféry dětství, na kterou nebudete chtít zapomenout… Někdy v devadesátých letech, kdesi v tureckém přímořském resortu tráví dovolenou rozvedený mladý otec Calum se skoro náctiletou dcerou Sophií. Pohodové vystupování táty, který žádnou legraci nezkazí a baví se tím, že jej okolí považuje za dívčina staršího bratra, však zastírá znepokojivý závoj melancholie. Debut Charlotte Wells má nádech vzpomínky z dětství a nepotřebuje okázalá gesta k vystižení nepopsatelně intenzivních životních pocitů. Díky svému křehce impresivnímu vyprávění a ohromující empatii se stal diváckým hitem desítek festivalů, včetně Cannes, Toronta i Karlových Varů. České titulky.

 

 

od 8. června 2023

KOSTLIVEC

The Boogeyman – USA 2023

Nechte rozsvíceno! Režisér Rob Savage zpracoval jeden z nejděsivějších příběhů nejslavnějšího hororového spisovatele Stephena Kinga. Ačkoli myšlenka monstra, které se skrývá ve skříních, může znít poněkud fádně, King v roce 1973 proměnil tento koncept v nervy drásající příběh.
Středoškolačka Sadie Harper a její mladší sestra Sawyer se vzpamatovávají z nedávné smrti své matky a od svého otce Willa, terapeuta, který se potýká s vlastní bolestí, se jim nedostává příliš podpory. Když se u nich doma nečekaně objeví zoufalý pacient hledající pomoc, zanechá za sebou děsivou nadpřirozenou bytost, která se přiživuje na rodinách a živí se utrpením svých obětí. Napínavý horor pro diváky pevných nervů. České titulky.

 

 

 

od 8. června 2023

TRANSFORMERS: PROBUZENÍ MOSTER

Transformers: Rise of the Beasts – USA 2023

Spojte se, nebo padnete… Když je ohrožen osud naší planety, je nutné, aby jí Transformeři znovu přišli na pomoc. A nejen oni. Do kin se vrací jedna z nejoblíbenějších akčních sérií současnosti a s ní i jeden nový mimozemský transformační druh. Akční dobrodružné sci – fi, uváděné ve 2D i 3D verzi v českém znění.

 

 

od 9. června 2023

SUPRÁKOVI

Helt super – Norsko 2022

… a jaké jsou tvé superschopnosti? Jedenáctileté herní nadšenkyni Hedvice se obrátí život vzhůru nohama, když je nucena nahradit svého otce a stát se superhrdinkou ve městě, kde společně žijí. Hedvika však není předurčena kráčet v jeho šlépějích – je krátkozraká a nešikovná. Otec si brzy uvědomí, že se v tréninku na nového superhrdinu musí soustředit na svého atletického synovce Adriana. Smutná a zklamaná dívka navštíví svou babičku. Společně s ní se snaží, přes všechny nástrahy, naplnit rodinný odkaz. Podaří se Hedvice stát se novou superhrdinkou? Rodinný animovaný dobrodružný film, uváděný v českém znění.

 

 

13. června 2023

NOC 12.

La nuit du 12 – Francie 2022

Každý policejní vyšetřovatel se dříve či později setká s případem, který zůstává nevyřešený a který jej pronásleduje. Pro Yohana se takovým případem stala vražda Clary. Jistá je jen jedna věc, zločin se stal v noci na dvanáctého. Noc 12. je nejlepším francouzským filmem roku 2022. Tento napínavý kriminální thriller, který byl v premiéře uveden na prestižním filmovém festivalu v Cannes, je zčásti inspirován skutečným zločinem. Jeho divácký úspěch ve francouzských kinech i získání celkem 6 národních filmových cen César udělovaných Filmovou uměleckou akademií dává tušit, že francouzská kinematografie nerovná se jen třeskuté komedie či vysoce umělecké artové snímky. Francouzský „temný případ“ v režii Dominika Molla je toho důkazem… České titulky.

 

 

 

od 14. června 2023

FLASH

The Flash – USA 2023

Střet světů… Ezra Miller se představí v roli Barryho Allena alias Flashe, který ve vůbec prvním samostatném filmu o superhrdinovi DC překonává hranice svých superschopností. Barry Allen použije svou superrychlost, aby změnil minulost, ale jeho pokus o záchranu rodiny vytvoří svět bez superhrdinů a donutí ho závodit o život, aby zachránil budoucnost… Dobrodružný akční fantasy DC komiks, uváděný v českém znění i s českými titulky.

 

 

 

od 15. června 2023

NOVÁ HRAČKA

Le nouveau jouet – Francie 2022

Nová hračka je adaptací francouzské komediální klasiky Hračka (1976) a představuje vtipnou, dojemnou a duchaplnou zábavu pro celou rodinu, v níž se malý chlapec naučí, že některé věci si za peníze koupit nelze… Komedie o rozmazleném jedináčkovi, který si v oddělení s hračkami, které bohatý otec otevřel jen pro něho, může vybrat cokoliv, co si zamane. A on si jako svou novou hračku vybere nočního hlídače Samyho… České znění.

 

 

od 16. června 2023

MEZI ŽIVLY

Elemental – USA 2023

Protiklady se přitahují! Nová animovaná dobrodružná komedie od společností Disney a Pixar je zcela nový, originální celovečerní film, odehrávající se ve Městě živlů, kde společně žijí živly ohně, vody, země a vzduchu. Snímek sleduje příběh Jiskry, temperamentní, vynalézavé a pro věc zapálené mladé ženy. Poté, co se Jiskra seznámí s veselým a zábavným mladíkem Vlhošem, který stále v něčem plave, začne zpochybňovat své zavedené představy o světě, ve kterém žijí… Součástí filmu je i krátký animovaný předfilm „Carlovo dostaveníčko“. Uvádíme v českém znění, ve 2D i 3D verzi.

 

od 17. června 2023

O MALÝCH VĚCECH

ČR - 2023

12 příběhů jednoho baráku… Partnerské historky s překvapivým koncem a s hodně černým humorem. Co se stane, když se manžel začne dusit u večeře? Když posloucháte, co se děje u sousedů v ložnici, když nechcete ukázat, kdo vám napsal dopis, nebo když si s bývalým partnerem vzájemně napíšete básničku? Film O malých věcech představí dvanáct krátkých příběhů ve dvanácti bytech jednoho baráku, každá z povídek přinese silnou zápletku a také její nečekané rozuzlení. Film natočil Denis Šafařík v produkci zkušeného filmaře Petera Bebjaka a s ostrým humorem se dotkne hranice toho, co je nám příjemné a co už třeba ani ne. Hrají Vanda Hybnerová, Jakub Žáček, Beata Kaňoková, Tereza Hofová, Oskar Hes, Tomáš Havlínek, Jan Nedbal, Adam Ernest, Jan Jankovský, Anita Krausová, Darija Pavlovičová, Kamila Trnková a další.