DIVADLO V KINĚ - ROSENCRANTZ A GUILDENSTERN JSOU MRTVI
SATELITNÍ PŘÍMÝ PŘENOS Z DIVADLA OLD VIC V LONDÝNĚ

Přesně před padesáti lety představilo britské Národní divadlo širší veřejnosti hru Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, a tak proslavilo českého rodáka Toma Stopparda, pozdějšího držitele Oscara za scénář komedie Zamilovaný Shakespeare. Výročí slavné premiéry letos připomíná nová inscenace této existenciální absurdní komedie o dvou vedlejších postavách ze Shakespearova Hamleta. Titulní role si v ní zahráli Daniel Radcliffe, slavný představitel filmového čaroděje Harryho Pottera, a Joshua McGuire, známý ze seriálu The Hour či z komedie Soudce přenášené v NT Live. Kritiky i diváky oblíbené představení, které dokazuje, že Stoppardovo průlomové dílo nijak nezestárlo... Režie se chopil David Leveaux, jenž za režii jiných Stoppardových her "Skokani" a "To pravé" získal nominace na cenu Tony.

 

Čtvrtek 20. dubna 2017 v 19,45 hodin

ROSENCRANTZ A GUILDENSTERN JSOU MRTVI
ROSENCRANTZ & GUILDENSTERN ARE DEAD

Tom Stoppard: Peter Shaffer 
Režie: David Leveaux

Hrají:
Rosencrantz: Daniel Radcliffe
Guildenstern: Joshua McGuire
Principál: David Haig
Dále hrají: Evlyne Oyedokun, Alex Sawyer, Tim van Eyken, Louisa Beadel, Josie Dunn, William Chubb, Wil Johnson, David Haig, Marianne Oldham a Luke Mullins.

Uváděno v anglickém originále s doprovodnými českými a anglickými titulky v obraze.

Délka představení cca 165 minut, včetně 20ti minutové přestávky + 10 minutového úvodu. Konec přenosu cca ve 22,45 hodin.

Dvojité výročí respektovaného dramatika
„Existenciální bajka, která se přiznaně inspirovala Beckettem, ale na rozdíl od jeho Čekání na Godota plného zoufalství je duchaplná a překotná.“ Tak popsal komedii Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi kritik nedělníku Observer, který v roce 1966 jako jediný z novinářů poznal už z produkce na edinburském festivalu mimořádné kvality hry zlínského rodáka Toma Stopparda. Díky jeho recenzi se Rosencrantz s Guildensternem dostali o rok později až do britského Národního divadla, jenž tehdy vedl slovutný shakespearovec Laurence Olivier a které prvních deset let sídlilo v budově divadla Old Vic. Právě na jeho jevišti se mimořádně inteligentní a zábavný kus o dvou ztracených postavách, které se neochotně ocitnou uprostřed tragédie prince dánského, po padesáti letech hraje znovu. Hvězdně obsazená, úspěšná inscenace v režii Davida Leveauxe připomíná také nadcházející osmdesátiny držitele Oscara Toma Stopparda, který jako dítě kvůli druhé světové válce opustil Československo a v novém domově v Británii se stal jedním z nejrespektovanějších dramatiků.

 

 

   

Kamarádi na jevišti i mimo něj
Titulní postavy Hamletových školních kamarádů si rozdělili dva britští herci podobného vzrůstu, kteří už se setkali na natáčení minisérie Zápisky mladého lékaře a jsou kamarády i v soukromí. Joshua McGuire baví v roli výřečnějšího, chytřejšího, frenetického Guildensterna. Daniel Radcliffe, který po představení ochotně zdraví desítky fanoušků filmů o Harry Potterovi ve foyer divadla, dojímá jako klidnější, úzkostnější Rosencrantz. Dvojici doplňuje David Haig (Čtyři svatby a jeden pohřeb) v roli principála kočovných herců, jenž v jeho živelném podání podle jednoho z recenzentů vypadá jako „zlověstný bratr piráta Jacka Sparrowa“.

 

Stoppard mluví jako dramatik velmi osobitým hlasem – chytrým, duchaplným, nekonečně hravým, nenuceně hlubokým. … Inscenace režiséra Davida Leveauxe dokáže být energická a bystrá a zároveň nám neustále připomínat, že vypráví o dvou mužích, kteří brzy zemřou. … Přitom je stále úžasně vtipná a její rejstřík skvělých vtipů sahá od grotesky ke konceptuálním žertům. … Inscenace je k tomu i nádherně obsazená.
Sarah Crompton, WhatsOnStage