KONCERT V KINĚ
- SILVESTROVSKÝ GALAKONCERT BERLÍNSKÉ FILHARMONIE 2017

 
 
 
 
 
Zveme Vás v neděli 31. prosince 2017 v 17 hodin
na satelitní přímý přenos z Berlínské filharmonie

BERLÍNSKÉ SILVESTROVSKÉ GALA 2017

Opět po roce (a již po sedmé) Vás zveme na Silvestrovský galakoncert, do koncertního sálu Berlínských filharmoniků, kteří se svým šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem opět letos přivítají nový rok... Letošním speciálním hostem koncertu je hvězdná americká mezzo-sopranistka Joyce DiDonato.

 

Předpokládaná délka přenosu cca 120 minut.

Koncert bez přestávky!

Berlínská filharmonie, nejlepší orchestr na světě, se svým hvězdným šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem a  hvězdnou mezzo-sopranistkou Joyce DiDonato v přímém přenosu ze silvestrovského galakoncertu. Joyce DiDonato se svým pružným, štíhlým a zároveň temným témbrovým mezzosopránem již mnohokrát fascinovala publikum Berlínské filharmonie. Jako hvězdný host dirigenta Simona Rattlea v Silvestrovském gala bude štědře rozdávat plnokrevnou krásu svého hlasu v orchestrálních písních Richarda Strausse. K tomu se přidají díla Antonína Dvořáka, Igora Stravinského, Leonarda Bernsteina, Dmitrije Šostakoviče plná virtuozity, grácie a humoru.  Oslavte Silvestra s Berlínskou filharmonií a vstupte do nového roku v té nejpovznešenější náladě!

Program večera:

Antonín Dvořák Karneval, op. 92
Igor Stravinskij Pas de deux z Apollon musagète
Richard Strauss: Písně
- Zueignung op. 10 Nr. 1, Wiegenlied op. 41 Nr. 1, Muttertändelei op. 43 Nr. 2, Morgen op. 27 Nr. 4 a Die heiligen drei Könige aus Morgenland op. 56 Nr. 6
Leonard Bernstein Tři taneční epizody z „O městě“
Leonard Bernstein Postarej se o tento dům z „1600 Pennsylvania. Avenue“
Dmitrij Šostakovič Suita z baletu Zlatý věk, op. 22a


 

  Od svého založení v květnu 1882 působila Berlínská filharmonie pod vedením mnoha dirigentů zvučných jmen. Asi největšího rozkvětu však zažili Berlínští filharmonici v éře charismatického vizionáře Herberta von Karajana, který na postu šéfdirigenta tohoto orchestru působil od poloviny 50. let minulého století až do roku 1989. Karajan Berlínskou filharmonii vyvezl do všech koutů světa a nahrál s ní množství desek i audiovizuálních záznamů. Za jeho angažmá získal orchestr nejen mnohem větší pozornost médií, ale v roce 1963 také novou koncertní halu. Sir Simon Rattle se šéfdirigentství v Berlínské filharmonii ujal v roce 2002 a jak prohlásil generální manažer orchestru i pod jeho vedením orchestr dále vzkvétá a těší se globálně neotřesitelné pozici.

 

 

Sir Simon Rattle


Sir Simon Rattle se narodil v Liverpoolu a studoval na Královské hudební akademii v Londýně. Pro celou generaci milovníků klasické hudby je ztělesněním zázračného dirigenta. V posledních letech pak jasně prokázal, že je nejen ispirací, ale také vynikajícím mentorem nastupující dirigentské generace. V roce 1994 obdržel Simon Rattle z rukou britské panovnice rytířský řád. Od té doby získal mnoho dalších ocenění, například hudební Classical Brit Award. Po 16 letech pravidelného hostování u Berlínské filharmonie se stal v září roku 2002 jejím vrchním dirigentem a zároveň také uměleckým ředitelem. Společně s ní pravidelně vystupuje na pódiích celého světa.
 

 

 

 

Joyce DiDonato


Joyce DiDonato patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Týdeník The New Yorker ji označil za „snad nejpřesvědčivější pěvkyni své generace“, deník The Times přirovnal její hlas ke „čtyřiadvacetikarátovému zlatu“. Joyce DiDonato se narodila a vyrostla v Kansasu, vystudovala Státní univerzitu v kansaském městě Wichita a Akademii vokálního umění ve Philadelphii, byla členkou programu pro mladé umělce při operách v San Francisku, Houstonu a Santa Fe. Během osmnáctileté kariéry, kdy vystupuje na nejprestižnějších operních scénách, zvládla Joyce DiDonato rozsáhlý repertoár, jakkoli se koncentruje především na Händela, Mozarta a trojici mistrů italského bel canta – Rossiniho, Belliniho a Donizettiho. Je také velmi vyhledávanou koncertní pěvkyní.