Jste v kině s nejmodernějším vybavením na světě !

 

Dolby – Stereo je velmi jakostní čtyřkanálová stereofonní prostorová diváky obklopující reprodukce zvuku v kině, při které jsou umístěny tři reprodukční kanály za promítací plochou (vlevo, na středu a na pravo). Čtvrtý kanál, označovaný jako efektový (nebo též „okolí“), je reprodukován větším množstvím, zpravidla 16-ti reproskříněmi, zavěšenými v hledišti na jeho obou bočních stěnách. Díky vícekanálové stereofonii uslyší diváci všechny zvuky z míst, kde se nachází jejich zdroj na promítnutém obraze. Dokonalou zvukovou složkou filmu jsou diváci vtaženi do děje, zvuk zní přirozeně, bez šumu a zkreslení od tichých částí děje, přes věrnou reprodukci řeči, hudby až po zvukové efekty v plné přirozené hlasitosti, tak jako ve skutečnosti…

 

 

 

Jen to nejlepší je dost dobré pro naše diváky

 

Ale jak to šlo ...

 

 

MONO aneb jako všichni

Jednokanálový, zatím nejvíce rozšířený v ČR, se šumem, téměř nerozlišující tiché a hlasité záznamy zvuku.

 

DOLBY – STEREO aneb jako třicet dalších

Čtyřkanálový záznam zvuku -levý, střední a pravý za plátnem a tím čtvrtým je monofonní okolí po sále. Tento základní druh zvukové technologie je instalován s protišumovým profesionálním způsobem DOLBY “A“.

Tento záznam byl uveden v našem kině do provozu dne 18.1.1996 a prvním uvedeným filmem byl „Soudce Dredd se Sylvestrem Stallonem. Kino Vesmír v Náchodě se tak přiřadilo k jedenatřiceti kinům v České republice, která divákům umožnila tento nevšední zvukový zážitek.

 

DOLBY – STEREO SPECTRAL RECORDING  aneb jdeme dál

Je dokonalejší zvukový formát než Dolby – Stereo, který umožňuje  záznam celého sluchového pole od nejnižších do nejvyšších tónů slyšitelného spektra. Oproti způsobu Dolby “A“ má značně rozšířenou dynamiku a může v kině reprodukovat zvuky velice tiché, tak naopak velmi hlasité. Všechny zvuky jsou ještě čistěji reprodukovány, řeč je srozumitelnější, výsledná reprodukce zvuku je průzračná… Tento záznam byl uveden v našem kině do provozu dne 24.10.1996 a prvním uvedeným filmem bylo americké sci – fi „Den nezávistosti“.

 

DOLBY – STEREO DIGITAL aneb jako čtvrtí

Je dalším ještě kvalitnějším digitálním záznamem na filmové kopii, který co do kvality reprodukce vysoko převyšuje analogový záznam Dolby – Stereo Spectral Recording. Dolby – Stereo Digital je dnes nejmodernějším a zároveň nejkvalitnějším  ozvučovacím systémem pro kina. K výhodám digitálního záznamu patří větší počet takzvaných diskrétních kanálů, kde k levému, střednímu a pravému za promítacím plátnem přibyly samostatný levý a pravý kanál „okolí“ v sále hlediště, s možností oddělené reprodukce vysokých a nízkých kmitočtů. K dalšímu kanálu ( a to již i u jednodušších typů Dolby – Sterea) patří také samostatný subbasový kanál, který je za plátnem reprodukován ze dvou subbasových reproduktorů. Záznam Dolby – Stereo Digital má hlavně vynikající trvanlivost záznamu na filmové kopii a zvukovou reprodukci srovnatelnou s nejlepšími 70mm filmy s magnetickým záznamem zvuku a záznamy na CD. 

Tento zvukový záznam byl instalován v našem kině 14.6.1999 a prvním uvedeným filmem byl český film „Návrat ztraceného ráje“, který se stal rovněž prvním českým filmem s digitálním záznamem zvuku. Kino Vesmír v Náchodě se tak stalo čtvrtým kinem v republice (dvě v Praze a jedno v Ostravě), vybaveném touto špičkovou technologií.

 

DOLBY – STEREO DIGITAL SURROUND EX aneb byli jsme první

Novou verzí filmu „Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ zahájilo kino Vesmír v Náchodě dne 30.9.1999 provoz nejmodernějšího světového zvukového formátu Dolby – Stereo Digital Surround Ex a stalo se tak prvním kinem v České republice, vlastnící toto zařízení a umožňujícím divákům skutečně nevšední divácký zážitek! Zařízení Dolby – Stereo Digital Surround Ex je vlasně „jen“ rozšířením stávajícího digitálního zařízení a vyznačuje se tím, že v hledišti kina je umístěno dalších osm reproduktorů na zadní stěně promítacího sálu. Surround data jsou reprodukována těmito speciálními zadními reproduktory, zatímco postranní zvuky jsou hrány z levých a pravých reproduktorů po sále. 

Přidání tohoto nového surround kanálu s použitím zadních reproduktorů umožňuje zvukovému mistrovi vytvořit opravdový „fly-over (přelet od plátna, po celém sále kina až dozadu) či „fly-around“ (tj. oblet zvuku kolem dokola po promítacím sále). Zvukové efekty jsou mnohem čistější a mnohem přesněji „umístěné“, včetně umístění „přesně za diváky“ a „přesně vedle diváků“. Ti jsou pak zcela obklopeni zvukem!

          Jen ještě pro představu – světová premiéra tohoto zvukového zařízení proběhla právě v USA při premiéře Lucasova filmu Star Wars: EPIZODE I – THE PHANTOM MENACE dne 19. května 1999, tedy první film byl vyroben pouze  4 měsíce před instalací systému v Náchodě.

 

Filmoví fanoušci jezdí za kvalitním zvukem DOLBY–STEREO DIGITAL SURROUND EX do Náchoda i 60 km, od Letohradu až po Trutnov. Přijďte i Vy zažít neopakovatelný zážitek.