BALET V KINĚ
DÁMA S KAMÉLIEMI - ZÁZNAM BALETNÍHO PŘEDSTAVENÍ
Z VELKÉHO DIVADLA V MOSKVĚ

Celosvětově nejúspěšnější série baletních přímých přenosů do kin - Bolšoj balet živě - pokračuje již pátým baletním představením - Dámou s kaméliemi. 

 

  Neděle 4. února 2018 v 15,45 hodin

Balet o třech dějstvích a prologu
Hudba: Fryderyk Chopin
Libreto podle románu Alexandra Dumase ml.
Choreografie: John Neumeuier
Dirigent: Pavel Sorokin
Klavírista v orchestřišti: Petr Čuchnov

Světová premiéra 4.11.1978, Stuttgart
Premiéra v Bolšoji: 20.3. 2014

Obsazení:
Marguerite Gautier: Světlana Zacharova
Armand Duval: Edvin Revazov
Manon Lescaut: Anna Tichomirova
Des Grieux: Semjon Čudin
Prudence Duvernoy: Kristina Kretova
Monsieur Duval: Andrej Merkurijev
Nanina: Anna Antropova

Sólisté a sbor Baletu Velkého divadla v Moskvě/
Bolšoj teatru

Délka záznamu 175 minut včetně dvou přestávek (13 a 15 minut), konec záznamu v 19,10 hodin

Nechte se strhnout tragickým dramatem lásky pařížské kurtizány a muže z vyšší společnosti v baletu na motivy románu Alexandra Dumase mladšího, který dal vzniknout i slavné opeře La traviata! Choreograf John Neumeier, jeden z nejvýznamnějších choreografů současnosti, umělecký ředitel Hamburského baletu, ve svém snad nejznámějším opusu rozkrývá hlubokou psychologii postav. Melancholickou atmosféru marné lásky umocňuje klavírní hudba Fryderyka Chopina.
V titulních rolích uvidíme nedostižnou, zkušenou star Světlanu Zacharovou, která fascinujícím způsobem hraje ženu plnou lásky a bolesti zároveň. Sekundovat jí bude mladší Edvin Revazov, ztvárňující bláznivě zamilovaného mladíka Armanda.

 

 

   

 

   

 

Román Dáma s kaméliemi byl napsán v roce 1848, v roce druhé francouzské revoluce, a okamžitě se stal mýtem. Od té doby byl nesčetněkrát zpracován jako divadelní hra, opera či film. Alexander Dumas mladší vytvořil hlavní postavu příběhu, Markéty Gautier, podle reálné osoby, kurtizány Marie Duplessis, do níž byl ve svém mládí vášnivě zamilován. Markéta se stala inspirací pro díla mnohých choreografů. V roce 1978 představil John Neumeier své vlastní „čtení“ Dámy s kaméliemi. Byl hluboce zasažen její láskou, zoufalstvím a osamocením,
a proto se rozhodl vtisknout postavám čistě lidský rozměr, co nejvěrněji vyjádřit jejich emoce a vyzdvihnout tak romantický i tragický náboj textu. Pečlivé čtení Dumasova románu mu umožnilo vytvořit mistrovský obraz společnosti, která je ochotná obětovat vášeň na oltář společenského postavení.

 

Kompletní program sezóny 2017/2018 najdete ZDE