BALET V KINĚ - KORZÁR
SATELITNÍ PŘÍMÝ PŘENOS Z VELKÉHO DIVADLA V MOSKVĚ

Kolosální zážitek a pirátský balet s vůní moře, exotiky a dálek.

Korzár je kolosální příležitostí vychutnat si superlativní tanec, fascinující choreografii a opulentní smysl pro divadlo. (Clement Crisp, The Financial Times)

 

 
Neděle 22. října 2017 v 16,45 hodin
KORZÁR

Balet o třech jednáních.

Hudba: Adolph Charles Adam
Libreto: Jules-Henri Vernoy de Saint Georges
& Joseph Mazilier
Choreografie: Jurij Burlaka a Alexej Ratmanskij podle Mária Petipy
Dirigent: Pavel Kliničev

Premiéra: 23.1.1856, Théâtre Impérial de l’Opéra, Paříž

Obsazení:

Medora, mladá Řekyně: Jekatěrina Krysanova
Konrád, korzár: Igor Cvirko
Birbanto, pirát: Denis Savin
Gulnara: Darja Chochlova
Seid, paša: Alexej Loparevič
Izák Lanquedem: Gennadij Janin

Sólisté a sbor baletu Bolšoj těatru v Moskvě

Délka přenosu cca 225 minut (včetně 15 min. úvodu a dvou přestávek – každá 26 minut). Konec přenosu cca ve 20,30 hodin.

 

Romantický dobrodružný příběh z exotického prostředí o lásce otrokyně Medory a piráta Konráda, který ji unese pašovi a zachrání na své lodi. Balet na motivy básně Lorda Gordona Byrona plný krásných tanečních variací, slavného pas de deux Korzára a Medory, ale i působivých bojových scén s piráty se 120 tanečníky na scéně.
Balet v klasickém nastudování, které je velkou scénickou a kostýmní podívanou.Petipova baletu se ujal tvůrčí tandem Alexej Ratmanskij, fenomenální choreografický génius, a Jurij Burlaka, specialista na historické taneční rekonstrukce.

 

 

 

120 tanečníků na scéně
Balet uvidíme v klasickém nastudování, které je velkou scénickou a kostýmní podívanou. Inscenace je rekonstrukcí původního Petipova baletu v podání tvůrčího tandemu Alexeje Ratmanského, fenomenálního choreografického génia a Jurije Burlaky, specialisty na historické taneční rekonstrukce. Moskevská inscenace Korzára (2007) je výsledkem mnohaleté, přímo detektivní vědecké práce na rekonstrukci originálního baletu Maria Petipy z roku 1899. Doslova mravenčímu zkoumání podrobil Jurij Burlaka rukopisy v Harvardské divadelní knihovně. Dílo pak kreativně dotvořil společně s Alexejem Ratmanským, největším ruským choreografem současnosti.
Jekatěrina Krysanová, kterou v přenosu uvidíme v hlavní roli krásné otrokyně Medory o svém vztahu k tanci vyznává: „Tanec je moje vášeň. Poskytuje mi tak úžasnou blaženost, že bez něj bych zvadla jako květina. Dává mi sílu žít.“

 

 

 

 

Bolšoj balet
Získal si až mýtické renomé. Tradice souboru se odvíjí už od carského Ruska (1776). Ve 20. století si soubor vybrousil svůj typický až atletický styl a dnes se pyšní hvězdnými tanečnicemi jako Světlana Zacharova, Nina Kaptsova, Světlana Luňkina, Marie Alexandrová a tanečníky jako Ruslan Skvorcov, Nikolaj Tsiskaridze, či Michail Lobukin. Virtuozitou si dobývají srdce diváků po celém světě...

 

 

Kompletní program sezóny 2017/2018 najdete ZDE